Archive for the ‘Nezařazené’ Category

Malá poznámečka pro návštěvníky z MF DNES

Úterý, Leden 2nd, 2007

Malá poznámka pro ty, kteří na tento blog zabloudili náhodou díky krátkému rozhovoru v dnešním magazínu MF Dnes. V prvé řadě: vítejte! V druhé řadě si jistě rychle všimnete, že tento deník je teď nejakou dobu uzavřen, není bohužel ani čas a zatím ani to pravé psavecké střevo. To ale neznamená, že se čtením minulých zápisků nemůžete trochu obveselit.

Četbu můžete začít třeba původní definicí pojmu aerobní tragéd, případně se vrátit k úplně prvnímu a dnes již velmi historickému zápisku, kdy jsem začínal běhat….

Pokud ale vám jde o více než jen o četbu deníku (t.j. hlavně o běhání), pak vás s důvěrou odkáži na běžecký server behej.com, který zhruba před rokem na základech tragédí myšlenky vznikl. Minimálně stejně jako četba o běhání může být pro vás cenná i běžecká diskuse.

Takže šťastný výběh do nového roku!

Madonna Inc.

Čtvrtek, Září 7th, 2006

Přiznám se, že na Madonnu by mě skutečně jít nenapadlo. Její muzika se v mých sluchátkách se vyskytuje opravdu zřídka, ne-li nikdy. Na druhou stranu se ale přiznám, že jsem měl radost, když mě nečekaně na Madonnu pozval můj kamarád a současně byznys pátn' Dan.

Vzhledem k mému názoru na Madonninu hudbu jsem určitě nečekal úžasný koncert typu březnového Chrise Rea, čekal jsem podívanou. A když Madonna sjela od stropu Sazka arény na impozantní pódium v diskotékové kouli, začal jsem tušit, že zklamán nebudu. A taky že nebyl. Hodně dobré aranžmá, výborná světla a videoprojekce, trošku zkratkovitá symbolika, skvělá choreografie, showmanka Madonna, prostě pastva pro oči. Ano, Madonna jistě nemá ten správný hlasový fond, ale to přece v popu vůbec nevadí. (Mimochodem, když se bavíme o hlasovém fondu, určitě si poslechněte nové album Christiny Aguileiry Back To Basics, nelekněte se toho jména a určitě si to užijete.)

Madonna je tradičně provokativní, používá do jisté míry zkratkovitá sdělení a já nevím co ještě. Na druhou stranu opravdu nechápu poněkud přecitlivělé prohlášení kardinála Vlka o urážce věřících, kupčení z křesťanskými symboly a podobně. Snažil jsem se urazit po celou dobu show a nedařilo se mi to, naopak myslím, že Madonna spíš křesťanské symboly propaguje a já sdílím její názor, že skutečný Ježíš Kristus by s tím až takový problém neměl. Ano, promítané obrovské číslo symbolizující počet nemocných dětí AIDS je zkratka, adresy webovských stránek příslušných nadací už za prostou zkratku označit nelze. A tak podobně.

Madonnina hudba skutečně není moje oblíbená. Ale mám respekt k její pracovitosti, smyslu pro detail, dotahování věcí k téměř až dokonalosti. Prostě v prvé řadě vynikající byznysmenka a profesionálka schopná vytvořit produkt, který baví spoustu lidí a možná jim – byť v módní zkratce – cosi sdělí. Jsem s tím v pohodě ale současně chápu, že každému to nevoní. (Napadá mě jistá analogie s Lance Armstrongem, ale to už je jiná kapitola ;) Nicméně některé recenze, jako je například ta dnešní na iDnes, to jsou texty z oblíbeného českého nekonečného seriálu „jen si tak trochu jedovatě plivnout“ a vypovídají spíš a klinickém stavu duše autora než o předmětu recenze ;)

Z Madonny jsem přijel fakt pozdě (nechápu, proč ta potvora záměrně začíná hodinu po oficiálním začátku) a měl strach, že ráno nevstanu kvůli běhání. Nakonec ale úžasné počasí v podobě zvolna začínajícího podzimu vykonalo své a já si to ranní běhání fakt užil… a hádejte co jsem měl ve sluchátkách! :)

Obrázky z Mnichovohradišťské pětadvacítky

Neděle, Červen 4th, 2006

Občerstvovačka je makačka Mnichovohradišťskou pětadvacítku jsem skutečně běžet nechtěl. Jednak je to moc daleko, jednak jsem zcela správně tušil, že nastoupí tak padesátka chrtů, které bych viděl sotva na náměstí při startu :) Takže jsem vzal foťák a udělal pár obrázků, abych byl alespo něco platný. Pokud chcete, mrkněte do malé galerie. Obrázky tam nejsou pochopitelně všechny, takže pokud někdo máte zájem o svou fotku v plném rozlišení, napiše mi prosím číslo a já vás v tom půlgigu dat zkusím najít (ale přirozeně nazaručuji, že jsem ptáčka vypustil na všechny ;) Jinak běželi jste všichni parádně, gratuluji!

Tak za kolik to dáš, Lanci?

Neděle, Duben 23rd, 2006

Jak je již všeobecně známo, Lance Armstrong se rozhodl běžet maraton na podzim v New Yorku. Ostatně to není zas taková pekelná novinka, protože o tom několikrát mluvil i před koncem své cyklistické kariéry. Lance už není sportovec, je spíš celebrita, což mu zřejmě není co závidět. Nebude si moci maraton užít ani trochu v anonymitě a spíš bych řekl, že pozornost médií směrem k němu bude stejná nebo větší, než k samotným favoritům závodu. Není to dobře, ale svět je prostě mediální… ;)

Jsem velmi zvědav, za kolik Lance maraton dá. Názory se různí, Armstrong koneckonců není první sportovec, který si po skončení kariéry chce střihnout maraton. Z poslední doby je známý příklad dalšího čerstvého důchodce, obrovského bojovníka a mého oblíbence Laurenta Jalaberta, který maraton dal za 2:55. Koneckonců i Armstrongova bývalá žena Kristin již maraton dala, a to za pro mě neuvěřitelných 3:45 (!).

Zatím jsem nezaznamenal téměř žádné tipy na Armstrongův čas, kromě článku na iDnes, kde cylistický lékař Karel Martínek řečený Karlos říká: „Záleží, kolik času věnuje přípravě. Vytrvalostně na tom bude dobře, ale běh a kolo nejdou dohromady, přece jen se zapojují jiné svalové skupiny,“ uvažuje cyklistický lékař Karel Martínek. „Poběží-li v rámci reklamních aktivit, může ho dát pod čtyři hodiny. Když potrénuje, zaútočí na tříhodinovou hranici.“ Při všem mém velkém respektu ke Karlosovi říkám: jsi vedle jak ta jedle, Karlosi…

Lance má mimořádné fyziologické předpoklady, zcela jistě větší, než Laurent Jalabert. Proti němu má tu výhodu, že je bývalý a velmi slušný triatlonista, takže tělo by si jednak na běhání mohlo vzpomenout a jednak borec ví, jak na to. Neumím si představit, že Lance by běžel lehce pod čtyři hodiny. To leda tak tak v oblečku mikymauze s logem Discovery Channel včetně tradičních mikymauzích bot… Ani tři hodiny se mi nezdají reálné, to by nesměl moc trénovat a to u něj vzhledem k buldočí povaze asi nepřipadá v úvahu. Myslím že nepotrénuje extrémně moc, ale dost na to, aby si střihnul opravdu dobrý čas. Já tipuji 2:29:11. Kolik tipujete vy? ;)

Poprvé naposledy

Sobota, Březen 18th, 2006

Tentokrát nemá tehle zápisek s běháním moc společného. Snad jen to, že když jsem dnes po zoufalém hledání našel v bývalém vojenském prostoru kousek na běhání, nasadil iPoda na uši, tak jsem si to pořádně užil. Nejen běhání, v podstatě jsem jen klusal, ale hlavně nové album Michala Prokopa „Poprvé naposledy“. Já osobně jsem Michala Prokopa paradoxně objevil díky svému kamarádovi Michalovi až někde v roce 1997 v souvislosti s jeho albem Černý ovce, kde exceloval s Janem Hrubým a Petrem Skoumalem. Díky tomu albu jsem se vrátil i ke starým věcem od Framus Five a pěkně si je pět užíval…

No a teď Michal Prokop konečně „zvednul zadek“ (v tom nejpozitivnějším slova smyslu ;) a vydal nové album. A řeknu vám, je to opravdu pecka. Skvělé texty Pavla Šruta doplňuje neméně skvělá hudba Michala Prokopa, Jana Hrubého, Petra Skoumala a Luboše Andršta. Některé skladby jako například 64 nebo Vedro nad Prahou se určitě nesmazatelně zapíšou do historie české rockové scény stejně jako jejich předchůdci Blues o spolykaných slovech, Kolej Yesterday a podobně. Cédéčko si určitě kupte (za docela dobrou cenu!) nejen proto, že kopírovat cd nebo empétrojky Michala Prokopa je sprosťárna, ale také proto, že booklet je spíš cenná básnická sbírka Pavla Šruta než booklet.

Mimochodem, texty určitě nepochopí mladíci ;)

…A teď blues hoří zvolna jako líh
Ray Charles bere v nebi rentu
na zemi ztich už jeho smích
zpívá v nebeským parlamentu
Hallelujah

Jó, až mi bude šedesát a čtyři
to bude mejdan, samej fór
z mládí mi přiletí upíři
zazpívat
When I'm sixty four

Zbylo pár nedopsanejch knih
pár smtrihlásek a pár desek
Leonard Cohen žije jako mnich
jen Mick a Paul s tím pořád ještě nesek…

Pořádný blues…

Pátek, Březen 3rd, 2006

Od té doby co vznikl behej.com tak mi trošku ubývá střelný prach co psát, tedy pokud zrovna nechci psát tragédí tréninkový deníček, což taky není vždy. Proto se na blogu objeví tu a tam témata, která nejsou s běháním úplně přímo spojena.

Jedno s takových témat prostě musí být včerejší koncert Chrise Rea, na který jsme vyrazili společně s Kekem. No a musím říci, že záležitek prostě monumentální. Byl jsem zvědav, co Chris bude hrát, protože žádné opravdu nové album nevydal. A bylo to skvělé překvapení!

Chris Rea měl od posledního koncertu Stony Road v Praze (tuším 2002) daleko více šťávy, tehdy přece jen z něj byla trošku cítit únava po těžké nemoci. Tentokrát hrál jednak spousty naprosto skvělého Reovského blues a některé staré pecky v úplně jiném a nepříliš komerčním aranžmá. Fakt bomba. Dlouho se mi nestalo, že bych se při koncertu nekoukal na hodinky a najednou se divil, že koncert „už“ končí, po dvou a půl hodinách. Jak u vytržení.

Ohledně hudby: v pravé části webu jsem udělal maličký seznam věcí „právě ve sluchátkách“ (kdybych tak tušil, jak to trochu automatizovat), jakýsi privátní žebříček aktuální hudební chuti. Puritáni a zastánci kvality mohou být tu a tam zděšeni, protože poslouchám skoro všechno a občas se tam mohou objevit skutečné výkyvy, aneb od Olivia NJ přes jazz až po AC/DC ;)

Až se bude psát… PF 2006!

Sobota, Prosinec 31st, 2005

A co děti? Mají si kde hrát?


Přeji Vám všem mnoho zdraví a hodně štěstí v novém roce 2006!… O všechno ostatní se jistě zasloužíme sami ;)

Hezké vánoce!

Pátek, Prosinec 23rd, 2005

Vážení čtenáři, kolegové, kamarádi. Dovolte, abych vám popřál z celého srdce krásné a klidné vánoce a současně co nejvíc naběhaných kilometrů (nejen) o nadcházejících dnech volna!

… ty naběhané kilometry ve dnech volna je přesně to, co čeká mě. Posledních necelých 14 dní jsem totiž běhání skutečně monumentálně flákal. Šílenství v práci totiž dosahovalo svého vrcholu a mně prostě nezbylo dost fyzických ani psychických sil na běhání. O času přes týden ani nemluvě. Suma sumárum jen udržovací desítky. Tento týden jsem byl běhat naposledy v úterý a byla to chuťovka. Lesní desítka za zhruba 1:04, ale v dobrých patnácti centimetrech absolutně mokrého sněhu. Mnohokrát mne napadala myšlenka na známý článeček o „tunách bílejch srač*k“…

Kolik máte naběháno?

Sobota, Prosinec 3rd, 2005

No, to se nám ale ve fóru vynořilo trošku kontroverzní téma! Je o tom, zda-li by mělo smysl zaznamenávat počet naběhaných kilometrů a tuto informaci zvěřejňovat. Podobně to dělají již cyklisté na http://www.kpo.cz . Já osobně jsem tam kilometry nikdy nezaznamenával, takže zkušenost veškerá žádná.

Proti této myšlence hovoří dva základní fakty. Nedají se porovnávat prosté počty naběhaných kilometrů za měsíc, protože počet kilometrů nevypovídá nic o kvalitě, tempu, převýšení, naběhaných úsecích apod. Navíc hrozí nebezpečí, že si někteří jednici prestižáci budou „vzájemně tahat triko“, a to bychom na tomto webu jistě nechtěli.

Na druhou stranu je taková evidence zajímavá, protože dává představu o tom, kolik ostatní běhají. Nikdy tu nepanoval v diskusích duch „já jsem lepší, kdo je víc“, tudíž osobně se přikláním k názoru, že by to mohlo být zajímavé.

Udělejme to tedy s dovolením takto: kdo máte zájem, pošlete mi mailem vždy po skončení měsíce počet naběhaných kilometrů. Já vše zpracuji do přehledné tabulky a tu na webu někde na viditelném místě uvěřejním. Vyzývám zejména ty čtenáře, kteří třeba začínají nebo běhají málo: napište své kilometry, ať společně nenecháme chrty děsit normální lidi! ;)

Uvidíme. Když nám tabulka bude hnít nebo se myšlenka neuchytí, vždy je možné to zrušit. Takže: já hlásím za listopad 155km. ;)

(Nejen) Tučňák to má za sebou!

Sobota, Září 10th, 2005

Takže rychlá zpráva (čekal jsem ještě na fotky od Kekeho, ale asi zatím někde relaxuje, tak to nechci prodlužovat): Tučňák, Keke a ostatní staří známí mají Kladenský maraton za sebou. Keke pokud vím něco pod 3:50 (osobák) a Tučňák zvládnul svůj první maraton za 4:01:13! Moc gratuluju! .. a tak trošku pozitivně závidím. „Pozitivně“ proto, že nezávidím po česku „aby mu ta koza chcípla“, ale abych ji měl taky ;) No nic, ještě se musím posnažit. A proto: vítězem naší malé soutěže se stává majkl (tipoval Tučňákův čas na 4:02:25) a prosím ho, aby mne kontaktoval mailem a já se s ním domluvím, jak mu drobnou pozornost předám…;)

Zůstaňte na příjmu, Keke snad ještě pošle slíbené fotky, pokud teda teď neleží někde pod keřem. Btw, já ležím doma (asi) se zánětem nervu v ruce a je to dost úděsná zkušenost. :(

Malý apdejt 19:35: Tak, a máme tu nějaké fotky od Kekeho… akorát že poznám jen Tučňáka a to jen díky tomu, že mi ho Keke popsal a řekl, že je s ním na fotce… Plus Papaayu, protože mi to Keke taky řekl. Kdo jste kdo, abych aspoň věděl jak vypadáte? ;)

Skupinové foto! Keke a Tučňák Keke po doběhu Papaaya!!

… taky si myslím, že je zajímavé uveřejnit (bez autorizace a dalších komentářů) Kekeho mail v plném znění ;)) :

Posielam Ti najlepšie fotky z maratonu v Kladne. Výsledné časy pomerne dosť poznačila vysoká teplota vzduch, vlhkost vzduchu, priame slnko – niekolko úsekov sa bežalo priamo po asfalte a neboli kryté stromami.

Beželo sa osem kolečiek po 5km, striedavo lesoparkom a asfaltovou cestou. Oruh bol velmi pekný, prakticky po rovine.

Posielam Ti predštartovú fotku Traged Teamu, predštartovú fotku Keke + Tučňák, štart a dobehy. Bežec v žltom tričku je Papaya. Zhruba na polmaratone si tričkom odrel prsné bradavky tak, že krvácal až do konca. Muselo to střašne bolieť.

Cielovú fotku Tučniaka nemám, práve som grcal po dobehu na dráhe (no, skoro).

Výsledné neoficiálne časy – Ja: 3:49:50 PB
Tučniak – 4:01:13

Keke

Apdejt 20:40: Tak, a máme tu další fotky, první tři jsou od Tučňáka, ta poslední od dnes přihlížejícího Luboshe.

Keke dobíhající... Tučňák před startem mávající Tučňák dobíhající... Keke a Papaaya zhruba v půlce maratonu

Apdejt 11.září 21:00:Ještě jedna fotka Tučňáka v cíli, tentokrát od Mirka T.… plus apdejt v pondělí: ještě jedna fotka i s Papaayou…

Tučňák probíhá cílem!! Tragéd team i s Papaayou