Archive for the ‘Technika’ Category

Trabuco není opera ;)

Neděle, Listopad 20th, 2005

… tou je Nabucco od Verdiho. Měřeno optikou tohoto blogu jsou Trabuco kromě malebného regionu ve Spojených státech hlavně krosové boty od Asicsu. Koupil jsem si je společně s rezervními Kayany někde uprostřed října ve sportu Nyč v Liberci. Mimochodem, mohu jen doporučit (zevrubně o tomto sympatickém sportovním obchodu a výběru bot psal před časem Albert), loňský model krosovek Trabuco mne vyšel na opravdu rozumné peníze (už přesně nevím kolik, něco kolem dvou tisíc) a když jsem viděl Kayana za 3.300 (o tisíc méně než je obvyklé) neodolal jsem a koupil si rezervní. Na stávajících Kayanech mám už naběháno přes tisíc a logicky se chystají do svého botího důchodu a já nechtěl opakovat zkušenost z loňska, kdy se prostě na jaře Kayana nedaly sehnat…

Proč ale o Trabukách (Trabuco se skloňovat snad ani nedá, tak jsem to fiknul trochu do češtiny ;) píšu právě teď? Protože ke své lítosti musím říci, že někde uprostřed tohoto týdne skončil de facto onen úžasný a pro běhání úplně optimální podzim. Bylo tak krásné počasí, že jsme si snad i přestali uvědomovat, jak je letos příroda k běžcům štědrá. No a ve středu všechno skončilo. Naráz. Déšť, zima, sníh. Není na co si stěžovat, přijít to prostě muselo, věčně hezky být přeci nemůže. V našem běhacím lese už začíná být sníh a na Kayana to už moc není. Ty jsou vzdušné, měkké a mít nohy ve vlhku není nic moc. Takže jsem vytáhl Trabuka a jal se je postupně zkoušet.

Dojem první: Jsou to Asicsy a na noze mi skvěle sedí.
Dojem druhý: Jsou to fakt těžké botky samochodky, ale to by pro trénink snad nemělo vadit, naopak.
Dojem třetí: Nožky jsou pořád v suchu, i když se běží sněhem a mokrem.
Dojem čtvrtý: Oproti Kayanům skvěle tlumí kamínky a různé drobné nerovnosti, což lze ostatně od krosovek čekat.
Dojem pátý: Podrážka je daleko méně ohebná než u Kayan, a to může být trochu nepříjemné.

Suma sumárum, po naběhaných zhruba čtyřiceti kilometrech mohu říci, že Trabuka jsou snad dobré boty, ale zvyknout si na ně budu muset. Trochu mne z nich bolí ty části nohy, které mne u Kayan nebolely. Například dolní části lýtek směrem k achilovkám a na to si hodlám dát ale sakra pozor. Takže Trabuka zajíždím opatrně. Jinak určitě snesou srovnání s mými starými těžkotonážními New Balance 806, které na chalupě zatím čekají na mé zimní běhy ;)

iPod Shuffle, subjektivní recenze

Čtvrtek, Říjen 6th, 2005

Zatímco si nevesele marodím (rýma tradičně konvertovala na hnusný suchý a obtížný kašel), rozhodl jsem se čas nuceně uzmutý běhání nebo kolu věnovat napsání článěčku, na jehož téma jsem tuhle při běhání v lese přišel….

Ano, jedná se o poslech hudby při běhu (nebo při švihu na kole) a současně můj osobní pohled na jeden produkt, který se mi svým konceptem pro tento účel opravdu líbí, a tím je iPod Shuffle od Apple.

(Celý příspěvek…)</texy>

Čidlo od Polaru poněkud kecá…

Pátek, Září 23rd, 2005

… tedy opravdu kecalo. Naštěstí. Minulou sobotu jsem vzal kolo a změřil obvyklou lesní desítku a hle, ukázalo se, že čidlo se mýlí, naštěstí pesimistickým směrem. Místo 9,7km jsem ve skutečnosti běhal 10,4km, což už je v tempu na kilometr příjemný rozdíl. Před odjezdem na srpnovou dovolenou a začátkem své nové běžecké sezóny jsem si totiž vypral běžecké boty a držák na čidlo jsem si prostě asi přidělal poněkud jinak. Zkušenost tedy je: čidlo chce kalibrovat, což není problém. Stačí znát délku nějakého rozumného okruhu a kalibrace je dílem okamžiku. Po kalibraci se čidlo na deseti kilometrech mýlí o plus mínus dvacet metrů, což je myslím víc než v pohodě.

Tak, a teď trochu k deníčku. Minulou neděli jsem s Alešem dal lesní čtrnáctku. Ze začátku jsem běžel sám a myslel, že vypustím duši, načež mne doběhl Aleš, já se trochu vzpamatoval a snažil se funět vedle něj. On tu a tam odběhl do lesa jakýmsi fartlekovým způsobem, za chvíli se vrátil a tak. Oba (doufám) jsme byli spokojeni.

Protože jsem od středy večer až do pátku trochu cestoval, využil jsem úterý a středu k ranním desítkám. Zejména ta úterní se docela povedla, začínám mít pocit, že to už není takové utrpení jako v srpnu. Aniž bych šel na doraz, desítku s převýšením asi sto metrů jsem dal v tempu asi 5:20min./km, což mne mile překvapilo. Středa byla pochopitelně horší, nohy úterní – na mne svižný – běh cítily, ale už jsem se naučil běhat pro radost a nehrotit to. Prostě pohoda.

Teď jsem se vrátil z cest (vyřízen, dvě noci beze spánku), odjeli jsme na chalupu do jizerek. Normálně bych si vzal kolo, ale logisticky by se to nevyplatilo, tudíž běhání má přednost. Bohužel jsem si zapomněl Kayana, takže na chalupě vytáhnu své staré dobré New Balance 806. Uvidíme, jestli se nám nožky Kayany příliš nezmlsaly ;)

To se při běhu nestane aneb tragéd Ullrich

Úterý, Srpen 30th, 2005

Od kamaráda Roberta, výborného amatérského silničáře, jsem dostal následující link. (Nechápu jak mi to uniklo, cyclingnews.com čtu denně ;) O co jde? V druhé půlce srpna proběhl velký etapový závod Deutschland Tour, patřící do nové prestižní kategorie ProTour. Nakonec vyhrál LeviLeipheimer o pouhých 31 sekund před domácím horkým favoritem a věčným Armstrongovým vyzyvatelem Janem Ullrichem.

Zajímavá na tom je jedna věc. Druhý Ullrich prohrál velmi pravděpodobně klíčový etapový závod (navíc v „domácí zemi“ jak pro sebe tak pro tým) kvůli tomu, že mu mechanici opačně namontovali v poslední 31km dlouhé časovce přední kolo! Jedná se speciální časovkové přední kolo (viz. obrázek v článku), které má předepsaný směr rotace. Redaktoři CN objevili na fotkách tuto chybu a podle mailu od výrobce to znamená pro Ullricha zhruba 20 wattovou ztrátu. Z toho se dá opět poměrně snadno spočítat, že Ullrich s velkou pravděpodobností ztratil více než oněch kritických 30 sekund…

Inu, vše je možné. I u týmů s rozpočtem v řádu desítek milionů Euro… ;)

Polar s Adidasem spolu

Pondělí, Srpen 22nd, 2005

… to jsem zvědav, nač se máme těšit. Zmíněné dvě sportovní a elitní firmy ve svých oborech utvořily koalici nazvanou „Project Fusion“. O co jde? Adidas jako velkovýrobce sportovního oblečení a obuvi bude montovat různé senzory od Polaru do svých výrobků. To znamená, že pokud si v budoucnu koupíte tričko (dámy podprsenku), případně běžecké boty, může tam být senzor od Polaru. Běžecké hodinky pak data sbírají a vyhodnocují. Konkrétně řešení běžeckého senzoru v botě se zdá být zajímavé, protože by se údajně už nemělo jednat pouze o onen větší váleček pod tkaničkami od bot, ale o systém zabudovaný alespoň částečně v mezipodešvi boty.

Ono to vše má již konkrétnější kontury. Celý „systém“ včetně hodinek Polar RS800 má stát na jaře příštího roku stát zhruba 640EUR. Pochopitelně, teď se nad tím většina z nás bude uculovat, je to věc určená pro bohaté a zaprutilé inovátory. Na druhou stranu to vše ale určitě naznačuje směr, kam se běžecká technika může v budoucnu ubírat.

Polar je ostatně znám svojí vůlí spolupracovat s jinými firmami z jiných oborů. Už delší dobu běží spolupráce s finskou Nokií (mají to v Espoo skoro přes ulici ;), kdy se data z hodinek dají rovnou přenášet do určitého typu telefonu a následně s nimi lze pracovat.