Archive for the ‘Kolo’ Category

Tak za kolik to dáš, Lanci?

Neděle, Duben 23rd, 2006

Jak je již všeobecně známo, Lance Armstrong se rozhodl běžet maraton na podzim v New Yorku. Ostatně to není zas taková pekelná novinka, protože o tom několikrát mluvil i před koncem své cyklistické kariéry. Lance už není sportovec, je spíš celebrita, což mu zřejmě není co závidět. Nebude si moci maraton užít ani trochu v anonymitě a spíš bych řekl, že pozornost médií směrem k němu bude stejná nebo větší, než k samotným favoritům závodu. Není to dobře, ale svět je prostě mediální… ;)

Jsem velmi zvědav, za kolik Lance maraton dá. Názory se různí, Armstrong koneckonců není první sportovec, který si po skončení kariéry chce střihnout maraton. Z poslední doby je známý příklad dalšího čerstvého důchodce, obrovského bojovníka a mého oblíbence Laurenta Jalaberta, který maraton dal za 2:55. Koneckonců i Armstrongova bývalá žena Kristin již maraton dala, a to za pro mě neuvěřitelných 3:45 (!).

Zatím jsem nezaznamenal téměř žádné tipy na Armstrongův čas, kromě článku na iDnes, kde cylistický lékař Karel Martínek řečený Karlos říká: „Záleží, kolik času věnuje přípravě. Vytrvalostně na tom bude dobře, ale běh a kolo nejdou dohromady, přece jen se zapojují jiné svalové skupiny,“ uvažuje cyklistický lékař Karel Martínek. „Poběží-li v rámci reklamních aktivit, může ho dát pod čtyři hodiny. Když potrénuje, zaútočí na tříhodinovou hranici.“ Při všem mém velkém respektu ke Karlosovi říkám: jsi vedle jak ta jedle, Karlosi…

Lance má mimořádné fyziologické předpoklady, zcela jistě větší, než Laurent Jalabert. Proti němu má tu výhodu, že je bývalý a velmi slušný triatlonista, takže tělo by si jednak na běhání mohlo vzpomenout a jednak borec ví, jak na to. Neumím si představit, že Lance by běžel lehce pod čtyři hodiny. To leda tak tak v oblečku mikymauze s logem Discovery Channel včetně tradičních mikymauzích bot… Ani tři hodiny se mi nezdají reálné, to by nesměl moc trénovat a to u něj vzhledem k buldočí povaze asi nepřipadá v úvahu. Myslím že nepotrénuje extrémně moc, ale dost na to, aby si střihnul opravdu dobrý čas. Já tipuji 2:29:11. Kolik tipujete vy? ;)

To se při běhu nestane aneb tragéd Ullrich

Úterý, Srpen 30th, 2005

Od kamaráda Roberta, výborného amatérského silničáře, jsem dostal následující link. (Nechápu jak mi to uniklo, cyclingnews.com čtu denně ;) O co jde? V druhé půlce srpna proběhl velký etapový závod Deutschland Tour, patřící do nové prestižní kategorie ProTour. Nakonec vyhrál LeviLeipheimer o pouhých 31 sekund před domácím horkým favoritem a věčným Armstrongovým vyzyvatelem Janem Ullrichem.

Zajímavá na tom je jedna věc. Druhý Ullrich prohrál velmi pravděpodobně klíčový etapový závod (navíc v „domácí zemi“ jak pro sebe tak pro tým) kvůli tomu, že mu mechanici opačně namontovali v poslední 31km dlouhé časovce přední kolo! Jedná se speciální časovkové přední kolo (viz. obrázek v článku), které má předepsaný směr rotace. Redaktoři CN objevili na fotkách tuto chybu a podle mailu od výrobce to znamená pro Ullricha zhruba 20 wattovou ztrátu. Z toho se dá opět poměrně snadno spočítat, že Ullrich s velkou pravděpodobností ztratil více než oněch kritických 30 sekund…

Inu, vše je možné. I u týmů s rozpočtem v řádu desítek milionů Euro… ;)