Archive for the ‘Behej.com’ Category

O otrávenosti…

Pátek, Září 15th, 2006

… tak tu takhle večer sedím a jsem otráven, je mi fakt smutno. Jsem otráven úplně posledními excesy, které se nám bohužel objevily kolem behej.com. Ono se to asi dalo čekat. Tak, jak behej.com roste, objevily se postupně a nejdříve v diskusi lidé, kterým určitě nejde o běhání nebo svobodnou výměnu informací. Pod rouškou diskusní demokracie začali fórum zasí*at osobními invektivami, kdy už nejde o podstatu věci, ale o to zaexhibovat, ponížit ostatní a hlavně po sobě zanechat smrad. Hořce jsem si vzpoměl na postík v blogu Iva Lukačoviče, kde mimo jiné říká, že „… čas od času zaznamenám, že se lidé baví intelektuálními přestřelkami na svém blogu. Navzájem se obviňují z maličkostí, dokazují si kdo má pravdu, zveřejňují screenshoty smazaných diskusních příspěvků a občas si navzájem pohrozí nějakou tou žalobou. V těchto intelektuálních bitvách nelze vyhrát. Každý kdo se jich zúčastní ukazuje ostatním svojí malichernost. Absolutní vítězové těchto bitev jsou ti, kdo tyto války vůbec nesledují…“

Teď se stejný fenomén rozšířil do diskuse pod články na behej.com jako například dneska pod článkem o Milošově běhu kolem republiky. Jaká je skutečná realita? Organizátor původně zamýšlenou akci prostě nezvládl, téměř nikdo se nepřihlásil, Miloš se do toho pustil sám prakticky bez podpory a my jsme se logicky deset minut po dvanácté přidali, aby o tomto neuvěřitelném výkonu vůbec někdo věděl. No a rázem se najde někdo, kdo začne v komentářích chytračit, že si dáváme nálepky „profesionální server o běhání a že akci nezvládáme“ apod. a podsouvá, že si jen chceme za minimální náklady zvýšit návštěvnost apod. Aniž by si ověřil, že my sami s akcí nemáme prapůvodně společného vůbec nic… Jen prostě chceme pomoci dobré věci a pekelně fandíme Milošovi. Pokud chtěl pisatel otrávit, tak se mu to určitě povedlo, to mu garantuji, může usínat spokojen.

Původní tragédí blog a následně i behej.com vznikl z vášně a lásky k běhání. Na tom se zcela jistě nic nezmění teď ani v budoucnu. Já osobně už (chválabohu pro behej.com :) nejsem nijak zvlášť hybnou silou, server vzkvétá hlavně pod vedením Tučňáka a Radka myslím ke spokojenosti většiny běžecké obce. A hle, najednou se někde objeví: co když na tom někdo vydělá? Ale fuj, takové sprosté slovo, vydělávat peníze! Přestože si každý psychicky zdravý člověk s IQ větší než šedá litina spočítá, že i při relativní budoucí ekonomické úspěšnosti takového serveru lze pokrýt jen část nákladů a určitě to nikdy vzhledem k velikosti trhu nemůže být zdroj velké obživy pro ten dnes už docela velký tým, který behej.com tvoří…

Ale co, to nevadí. V česká a slovenské poněkud zasmrádající kotlině se dokážeme tak smrtelně porvat o pár korun (hlavně aby se nám snad někdo neobohatil pod heslem „když já ne, tak po něm aspoň pošlu svou jedovatou slinku, třeba mu taky chípne koza…“), že nám téměř vždy zaručeně uniká širší smysl….

Že chceme mít na behej.com rozumnou reklamu? Že bychom časem chtěli na behej.com něco tu a tam rozumně prodávat? Ať si to přemílám jak chci, nevidím na tom nic zlého, vždyť tu přece nikdo mic nekrade ani neskrývá… Koneckonců jsem si dal tu práci (člověk nic nemá podceňovat, sebereflexe je důležitá), že jsem si přečetl své první dva články o behej.com zde a zde, zda-li se něco nezměnilo v naší misi a neuvědomujeme si to. Nezměnilo. Baví nás to, otřepeme se z útoků malých lidí a zase bude dobře. Bohužel ale někdy trvá, než člověk ten jedovatý flus ze sebe dostane, co se dá ale dělat…

Další pro mě neuvěřitelná věc. Chceme se víc dostat na Slovensko. Logicky. Prakticky stejný jazyk, možná větší komunita, včetně velmi přirozených komerčních souvislostí. Normální logická úvaha. Oslovili jsme pár slovensky hovořících lidí, které známe. Rýsuje se to slibně, nicméně jeden jinak jistě bezvadný kolega ze Slovenska mě doslova zbořil svým pohodovým mailem, kde mimo jiné říká, že „… mentalita Slovákov je iná, ako Česká. Napríklad niečo, ako Tragéd team by sa asi u nás uskutočniť nedalo, lebo každý by dumal, koľko na tom iniciátor zarobil…“ To mě fakt odrovnalo. To už není otrávenost, ale smutek. Tahle československá společnost asi opravdu potřebuje další desítky let k tomu, aby se ona malost z našich duší vytratila…

No, to nevadí. Zafňukal jsem si. Zafňnukal jsem si na svém vlastním blogu a nikdo to číst ani chápat nemusí. Nicméně já někde v koutku duše věřím, že vypouštěčů smradu je v naší velké partě drtivá menšina…. Dokud budu adminem fóra, budu jejich jedy mazat. Pokud by to snad chtěli vnímat jako absenci demokracie, nebráním jim v tom… mohou jít jinam, Internet je dost velký pro všechny.

A víte co je teď nejdůležitější? Že se na zítřejší dlouhý běh těším a že se mi snad konečně vrací ona zoufalá a současně osvěžující tragédí urputnost uběhnout maraton… Dobrou noc ;)

Nepíšu, ale zato běhám…

Pátek, Květen 19th, 2006

Nadpis hovoří za vše, snad bych ani víc přidávat nemusel ;) Už se nechci opakovat, ale mám trošku hoňku, tak zbytky času, který mám, věnuji běhání a na tragéda jsem nic nenapsal. Pravda, díky krásnému lesnímu vzduchu mám koncepty nějakých věcí jak pro tento blog, tak pro behej.com v hlavě a zbývá je hodit na papír. Což je bezva ;)

Další pozitivní zpráva je z behej.com, kde máme nového šéfredaktora, a hádejte koho! Radka Narovce, kterého docela dost lidí zná a který již psal i pro tento web o maratonu v New Yorku. Tak Radku, vítej na palubě, potřebovali jsme tě jako sůl a držím palce! ;)

Jedno trápení ale přece jen mám, třeba mi někdo poradí. Na tragéda útočí v poslední době spammeři, svině jedny (omlouvám se, ale jinak a slušněji to říci neumím) a strkají do komentářů své debilní reklamní žvásty. Mám co dělat, abych spamové komentáře stačil umazávat. Nemáte prosím někdo radu jak jim ve WordPressu utnout tipec?

behej.com: FAQ

Neděle, Únor 5th, 2006

… Neboli často kladené otázky. Náběh našeho běžeckého serveru behej.com je provázen překvapivým zájmem, což nás pochopitelně velmi těší. Otázkou zůstává, jak kombinovat naše blogy (Tučňákův a můj) s takovým serverem jako je behej.com. Pokud se nad tím zamyslíme, ono je to vlastně velmi jednoduché. behej.com by měl zůstat do jisté míry profesionálně vypadajícím serverem, řekněme něco jako česká umírněná podoba Runner's World nebo podobně. Tudíž zádné přehnané osobní výlevy typu „vyběhl jsem, prošil jsem se, doběhl jsem“ (ty patří do blogů), ale informace, různé zajímavé reportáže, testy (snad) běžecké výbavy apod. Pevně věřím, že s osobním blogem je behej.com takříkajíc komplementární. Zatímco si na osobním blogu mohu dovolit prakticky všechno, na behej.com pochopitelně nikoli. Nicméně využiji tragédí blog k tomu, abych tu a tam behej.com jaksi „z boku“ v osobní rovině komentoval. Koneckonců je to pro běžného čtenáře (kdo o to stojí, pochopitelně ;) možnost se dovědět něco z pozadí behej.com.

Hned první týden provozu behej.com jsem dostal docela dost otázek, které měly některé společné rysy. Proto jsem zde sepsal některé FAQ, neboli často kladené otázky. Snad se hodí.

Proč jste se pustili do serveru?

Po nějakých zkušenostech a nečekané čtenosti našich velmi osobních běžeckých blogů jsme dospěli k názoru, že na trhu místo pro takový server opravdu je. Spousta lidí běhá a zoufale shání informace o vybavení, tréninku, závodech apod. Se skromnou myslí se domníváme, že zatím žádný z existujících českých běžeckých serverů neposkytuje čtenáři dostatečně komplexní informaci a službu. (Aniž bychom pochopitelně chtěli práci našich kolegů podceňnovat, to v žádném případě.)

Dalším faktorem je něco, co já nazývám „bídou českého běhu“. Publicita věnovaná tomuto nejpřirozenějšímu pohybu je opravdu minimální a je to velká škoda. Pokud se nám podaří tento neblahý stav (srovnejte například s cyklistikou) alespoň trochu napravit, pak behej.com plní svou misi…

Můžu spolupracovat?

Samozřejmě. Zejména jsou pro nás cenné informace a reportáže z lokálních závodů včetně výsledků. I grafik by se jistě hodil ;) Pokud máte chuť, určitě nás kontaktujte a nějak se domluvíme! Ze začátku prosím ale počítejte, že neumíme platit žádné honoráře, neboť nemáme ani korunu ;)

Je to komerční server? Chcete vydělat prachy?

behej.com nezačíná jako komerční server. V tuto chvíli nechceme řešit, kterým směrem se vydá, ale je dost možné, že se komerčním stane. Na druhou stranu určitě nechceme, aby čtenář hledal pidičlánky mezi megareklamami. Je to prostě o oboustrané výhodnosti. Tak či onak ale není naším primárním cílem jen vydělávat peníze. Mezi námi – vzhledem k velikosti českého trhu se ani nedomnívám, že by to také nějak výrazně šlo… ;)

Co bude s tragédím blogem?

Bude pokračovat. Sice teď mám nějak problémy s motivací (prostě není tlak v turbu ;), ale maraton určitě zkusím. Pokud se to podaří, uvidí se co dál.

Proč je diskuse behej.com přesměrována na původní tragédí fórum?

S přesměrováním je to sice pravda, ale jak jste si všimli, „Aerobně tragédí fórum“ jsme přejmenovali na „Nejen běžecké fórum“ jako společné fórum behej.com, aerobnitraged.com a tucnak.flasite.cz. Má to dva hlavní důvody. Prvním je fakt, že na fóru už je spousta cenných příspěvků a nebylo by úplně triviální všechno migrovat, práce máme i tak dost. Další výhoda je to, že pokud je diskuse fyzicky umístěna na jiném serveru (http://www.a­erobnitraged.com/fo­rum/), pak odhlehcime behej.com. Uvidíme, co se z toho do budoucna vyvine…

3, 2, 1 … a nový běžecký server behej.com je tady!!!

Úterý, Leden 31st, 2006

Za devatero řekami, devatero horami, devatero atletickými ovály, bylo nebylo. Nejdříve jsem já zblbnul a začal psát dnes již prehistorický Maratonský deník aerobního tragéda. A najednou se objevili kolem webu úžasní lidé, kteří ač se vesměs neznají, tak vytvořili bezvadnou virtuální partu. Pak se objevil Tučňák a zkonvertoval svůj Linux – cyklo web na běžecký blog a úplně tomu propadl. Také někde v té době se objevil Shadow se svým blogem… a další. A taky na tragédím deníku vystupoval mimo jinými podezřele moudrý a běžecky vyspělý komentátor Lubosh….

Zkrátím to. Jak čas šel, tak jsem otevřel tento nový blog a někdy na podzim jsme si právě s Tučňákem a s Luboshem v nějakém hnutí mysli řekli, že bychom mohli založit nějaký univerzálněší běžecký web než jsou osobní blogy. A myšlenka na behej.com byla na světě! Pak už jen trochu práce a právě teď se nám toto dítko klube na svět. Tak mu ze srdce přeju mnoho štěstí, protože se pořád se skromnou myslí domníváme, že nabídka informací o běhání je na čekém internetu docela chudá. Dobře si vzpomínám, jak jsem v době svých nedávných běžeckých začátků zoufale hledal informace…

Behej.com začíná opatrně. Neudělali jsme z něj hned od začátku komerční web, i když to tam postupem času může směřovat a nějakou reklamu budeme potřebovat už docela brzy. Prostě uvidíme, jak se web chytí a zda-li nám třeba neuhnije. To je na tom to nejhezčí. Nikdo vlastně neví, jak to pojede… Pokud máte vůli a chuť nám pomoci, budeme strašně rádi, ozvětě se. (Byť na honoráře pochopitelně zatím nemáme… ;)

Držte nám palce a příjemné čtení!

Tučňák, Lubosh & Tragéd

P.S. Velmi speciální dík patří Albertovi a Kejmilovi. Moc jste nám pomohli, díkas!

TWENTY FOUR HOURS AND … COUNTING!

Pondělí, Leden 30th, 2006

… tak ještě 24 hodin a pak to přijde…. stay tuned! (Omlouvám se za ty anglikanismy, ale když ono tak oku lahodí, třeba to counting, úplně jak ve filmu… ;)