Čidlo od Polaru poněkud kecá…

… tedy opravdu kecalo. Naštěstí. Minulou sobotu jsem vzal kolo a změřil obvyklou lesní desítku a hle, ukázalo se, že čidlo se mýlí, naštěstí pesimistickým směrem. Místo 9,7km jsem ve skutečnosti běhal 10,4km, což už je v tempu na kilometr příjemný rozdíl. Před odjezdem na srpnovou dovolenou a začátkem své nové běžecké sezóny jsem si totiž vypral běžecké boty a držák na čidlo jsem si prostě asi přidělal poněkud jinak. Zkušenost tedy je: čidlo chce kalibrovat, což není problém. Stačí znát délku nějakého rozumného okruhu a kalibrace je dílem okamžiku. Po kalibraci se čidlo na deseti kilometrech mýlí o plus mínus dvacet metrů, což je myslím víc než v pohodě.

Tak, a teď trochu k deníčku. Minulou neděli jsem s Alešem dal lesní čtrnáctku. Ze začátku jsem běžel sám a myslel, že vypustím duši, načež mne doběhl Aleš, já se trochu vzpamatoval a snažil se funět vedle něj. On tu a tam odběhl do lesa jakýmsi fartlekovým způsobem, za chvíli se vrátil a tak. Oba (doufám) jsme byli spokojeni.

Protože jsem od středy večer až do pátku trochu cestoval, využil jsem úterý a středu k ranním desítkám. Zejména ta úterní se docela povedla, začínám mít pocit, že to už není takové utrpení jako v srpnu. Aniž bych šel na doraz, desítku s převýšením asi sto metrů jsem dal v tempu asi 5:20min./km, což mne mile překvapilo. Středa byla pochopitelně horší, nohy úterní – na mne svižný – běh cítily, ale už jsem se naučil běhat pro radost a nehrotit to. Prostě pohoda.

Teď jsem se vrátil z cest (vyřízen, dvě noci beze spánku), odjeli jsme na chalupu do jizerek. Normálně bych si vzal kolo, ale logisticky by se to nevyplatilo, tudíž běhání má přednost. Bohužel jsem si zapomněl Kayana, takže na chalupě vytáhnu své staré dobré New Balance 806. Uvidíme, jestli se nám nožky Kayany příliš nezmlsaly ;)

9 Responses to “Čidlo od Polaru poněkud kecá…”

 1. Beet napsal:

  Myslím si, že přesnost 0,2% je dlouhodobě neudržitelná. Sami Polarové uvádějí přesnost 1% po kalibraci. Přiznám se, že já osobně jsem to nečekoval, takže nevím s jakou přesností měřím já. Budu muset to někdy vyzkoušet. Souhlasím s tím, že kalibrace je nezbytná. Pro kalibraci bych ale volil vždy atletický ovál. Cyklistický tachometr má taky taky určitou přesnost měření a okruh změřený na kole nemusí mít zrovna vzdálenost kterou jsme naměřili.

  Jinak běhu zdar.

 2. aerobní tragéd napsal:

  Jo, to máš pravdu. 20m plus mínus je otázkou dvou posledních běhů. Pokud to zůstane na plus mínus sto metrů, tak jsem v pohodě. S altetickým oválem máš pravdu, akorát nevím kam jít ;)

 3. davee napsal:

  Chodim na tyto stranky uz delsi dobu, ale zatim jsem jeste nic nekomentoval :-) Ale chtel bych se jen zeptat (hodne blbe :-) ) Kolik ma standartdni atl. oval?

 4. Albert napsal:

  To Davee: obvykle je to 400m. Ale některá třeba školní hřiště samozřejmě mohou být i kratší.

 5. davee napsal:

  Diky, myslel jsem si to, ale chtel jsem si byt jisty… Zatim totiz s behanim zacinam a behal jsem jen tak. Moc toho zatim neubehnu, ale i tak jsem si to chtel zmerit.

 6. Tudy napsal:

  Možná alternativa (levnější):) Pro měření vzdáleností používám mapy.cz. Na leteckých snímcích s maximálním přiblížením už poznáte kdejakou pěšinu…

 7. trava napsal:

  v katalogu KONRAD mají za 169,– měřítko vzdáleností pro mapy. Nastavíš měřítko mapy a kolečkem objedeš papírovou mapu a ono by to mělo ukázat vzdálennost. Nemám to ale zajímalo by mě jak to fungíruje. nemáte to někdo ?

 8. Tudy napsal:

  Tohle měřídlo mám, ale pro přesnější měření se dá použít jen na mapách s velkým měřítkem (1:25 000 a větší).

 9. Zuzana napsal:

  k mereni vzdalenosti (aspon pribilizne), a pokud nechcete investovat do zadnych slozitejsich zarizeni doporucuju mapmyrun.com. aspon praha je tam zvladnuta dost podrobne a clovek si muze vypocitat lecos dalsiho, trasy ulozit, poslat nekomu na prohlidnuti atd.