Dělejte stále nové chyby 2 aneb když jsem blbej tak jsem blbej…

Jo jo. Teď mi to zrovna moc nejde. Až do středy minulého týdne docela dobrý, a to i když vezmu do úvahy fakt, že jsem měl onu rýmu. Jenže. Jsem pekelně unaven a vrcholilo to v neděli, kdy po spěšném návratu z chalupy (musel jsem ještě v neděli – pfuj – pracovně kamsi odfrčet) jsem chtěl dát alespoň patnáctku. No, nebudu to natahovat. Byla to devítka a dobrou půlku jsem šel, až tak je to blbý :(

Dalo by se to svést na to, že jsem přetažen. Luděk mi napsal, že běhám zbytečně moc, když chci tu padesátku týdně, že teď mimo sezónu stačí 35. No nevím, já myslím, že bych měl vzhledem ke svému aerobnímu tragédství běhat, běhat, a zase běhat. Ale vraťme se k podstatě věci, kterou jsem objevil právě před chvílí při telefonickém rozhovoru s Kekem.

Tak naschvál. Minulý týden od středy. Středa večer spinning (ne až tak super), čtvrtek ráno desítka (jakž takž, ale žádná bomba to nebyla), pátek přes desítku s Vláďou (to už se mi běželo fakt blbě, bolelo mne celé tělo). Sobotu jsem musel už vypustit (jen jsem štípal dříví na chalupě ;), neděle ten příšerný chůzoběh. V čem je háček. Jak prosté, ale jak asi pravdivé…. ve středu ráno jsem se nechal očkovat proti chřipce… to jsem ale megavůl. No nic, zítra ráno zkusím popoběhnout, třeba už mi tělo odpustilo…

P.S. Vzkaz pro Jitku, která si do mne právem rýpla na novém skvělém Tučňákově blogu, že chodím pekelně pozdě spát. (Nechal jsem po půlnoci Tučňákovi vzkaz na blogu.) Jitko, je to vyjímka, už jsem se naučil, že na nedospání jsem háklivej… ale pořád se mám co učit. To tělo mrcha fakt neodpouští.

16 Responses to “Dělejte stále nové chyby 2 aneb když jsem blbej tak jsem blbej…”

 1. Albert napsal:

  Člověče já jak to tak sleduju tak bych ti poradil aby sis otevřel jednu z těch chytrých knížek co máš a přečetl si kapitolu o přetrénování. Podle mě je teď právě odbobí kdy bys měl být v absolutním klidu a v pohodě si užívat že je po sezóně, chvilku se jen tak válet a občas něco zlehka dát. A ne si lámat hlavu proč ti to aktuálně neběhá, a jestli je 50 za tejden dost. Na to bude ještě času. Tělo není kampelička – do zásoby nenatrénuješ skoro nic (až na aerobní vytrvalost, ale ta tě jak víme při běhu nebrzdí). Takže klídek, čokoládu a nohy na stůl :) To je moje heslo pro nadcházejících 14 dnů.

 2. aerobní tragéd napsal:

  Hele, Alberte, můžeš mi vysvětlit, jak se dá přetrénovat na 50km týdně? Nezapomeň, že to je jen cca 5hodin pohybu což je jedna delší vyjížďka na kole! ;) Zmrzačit během, to jo, ale přetrénovat…. ??

 3. Albert napsal:

  No můžu to zkusit :-) Určitě se nejedná o přetrénování oběhového aparátu, ale jsou tu dva faktory, které bych označil za alarmující (trá dá trá dá :-) ) . První je kolečko „musím“ – „nestíhám“ – „sem nasranej“ následkem čehož „musím být k sobě tvdrší“ a spirála se roztáčí. Netvrdím, že už te vyvezla nějak vysoko, ale pozor, šroubovice je šroubovice, jak tě jednou chytne tak tě semele :-) Druhá věc je podle mě u běhu daleko nebezpečnější než u kola a to je únava svalů, svalových úponů a šlach z rázů které při běhu vznikají. V podstatě všechno co tě bolí je nějaký drobný zánět, který někdy může odeznít přes noc a někdy taky může dopadnout úplně opačně. V tohmle je kolo daleko šetrnější, prototo těch 5 hodin na kole je jeden slušnej oběmovej trénink, zatímco u běhu tě to v pohodě může zničit, i když je to rozložený do týdne. Já bych si na tvém místě dal úplnou pauzu (na svém už si jí dávám) a potom začal velmi zvolna – zapomenout chvilku na junkmiles a třeba měsíc pracovat na technice kroku. A pak v klidu začal přidávat kilometry.

 4. Tragéde, zkus ubrat. Dost to na mě působí, že se něco snažíš zlomit teď přes koleno. A přitom přípravu na PIM začínáme až v lednu. Nic ti teď neuteče. Vím, že jsi mulitaktivní… Prostě klídek a běhej na pohodu. Nebo nečti tolik Forum a nestresuj se pořád časy ;)

  čau Tučňák

  p.s. po očkování jsi se měl na vše vykašlat, tělo má dost co dělat,aby vytvořilo potilátky a nemá se oslabovat ;-) (tak nás to učili)

  p.s.1.: dáíky za pochvalu blogu :)

 5. Dušan napsal:

  Ahoj! Nedá mi to a musím se po delší době ozvat.To co teď prožíváš není nic nového pod sluncem..Souhlasím bez výhrad s Albertem co se rytmu života a běhu týče i s Tučňákem a jeho voláním STOP!!.Tragéde uber,jinak si na nejlepší cestě sii běh znechutit,přestat si důvěřovat,nebo se zranit.Všichni běžci to znají,když ten slastný(promiňte ten výraz)koloběh rodina,práce,sport je narušen tím,že něco nestíháme a snažíme se to dohnat.Pak to většinou nedopadá dobře na žádné z front a výsledek je naše psychické i fyzické vyčerpání-neříká se tomu stres? Zkus se vráti v myšlenkách o pár týdnů zpět,zrytmizovat a zkoordinovat aktivity,hodit se do pohody,a zkusit ubrat dávky i rychlost a jen tak klusat.Uvidíš,že zas bude fajn. Tělo fakt neodpouští… Držím palce! Dušan

 6. STJ napsal:

  Jestli můžu rýpnout i já :) Trénuješ moc často. Zkus to ob den, nebo maximálně 2× tréning za sebou, pak den volna. A pokud půjdeš 2× za sebou rozhodně ne večer – ráno (12 h odstup), ale raději 24 hodinový rozestup večer – večer. Rozhodně si nenechávej ujít dlouhé víkendové běhy 20+ km, ty jsou přece nejkrásnější (až budeš fit samozřejmě).

 7. Lubosh napsal:

  Půjdu trochu proti proudu. Myslím, že Tragéd neběhá moc (50 km mimo sezonu, tedy 200 km měsíčně je OK – navíc teď začíná čas na trénování obecné vytrvalosti), ani moc často. O přetrénování nemůže být řeč. Ale je pravda, že faktor, jakým je stres, hlavně pracovní, běhání hodně ovlivňuje. Navíc rekonvalescence po nachlazení trvá, i když příznaky už odezněly. Tedy by bylo ideální na několik dní zvolnit nebo se prostě 1–2× místo ranního běhání pořádně vyspat. A pak se zase zkusit vrátit k větším objemům. Já vím, lehce se to řekne…:-)

 8. Jitka napsal:

  Tak to ráda slyším, tedy čtu, Luboši, už jsem si to tak nějak říkala, ale nechtělo se mi s tím zase začínat. Totiž: vynechávat hejbání, v tomto případě nejspíš běh, nepokládám při únavě u zdravého (což je třeba zdůraznit) člověka za smysluplné. Zvlášť při pracovní zátěži je tu obrovskej podíl psychiky a tu zlepšuje spíš aktivní než pasivní odpočinek… Já osobně, když mám podobné pocity jako teď Tragéd, prostě běhám. Třeba trochu pomaleji, ale běhám. Může se stát, že ne každej běh úplně sedne, někdy se člověk fakt plouží, má toho plný zuby, ale příště je to zase lepší a nakonec právě to překonávání sebe sama většinou přinese to, co má: radost, dobrou náladu, odpočinek. Úplně vysadit bych doporučovala jen při známkách opravdové nemoci – Tragéde, nejsi nemocnej? Očkování fakt mohlo mít vliv, předchozí nachlazení taky. Takže to bude zase v pohodě. Ale je tu ještě jedna věc. Jestli pracuješ tak, že si sotva stihneš zaběhat, pak pěkně zrelaxovat a taky se pořádně vyspat, pak neubírej na běhu, ale v tý práci, nebo se dočista zničíš! Na sebe člověk prostě čas mít musí.

 9. running observer napsal:

  Připojuji se k názoru, že 50 km týdně není až tak moc, na druhé straně se připojuji k STJ, že je dobré vložit víc než 1 den volna týdně. Trénikové plány s 1 volným dnem týdně jsou pro profesionální sportovce, kteří mají možnost veškerý čas věnovat regeneraci. Mně se osvědčuje obden běhat 10–16 km, což se týdně blíží oněm 50 také, a při zařazení dlouhého běhu na víkend (jak uvádí STJ) není o splnění „limitu“ 50 km pochyb… Důležité je při nesplnění jakéhokoli tréninkového předsevzetí nepodléhat zděšení, ale příště navázat a pokračovat dál…

  Podtrhl bych zde také už naznačené pravidlo, že běhání nás musí těšit, z tréninku se máme vracet příjemně osvěženi (vyhnul jsem se i slovu příjemně unaveni).

 10. Albert napsal:

  Já s vámi pánové taky souhlasím že 50 km není zase tak velká darda. Určitě jsou fáze sezóny kdy je potřeba naběhat i mnohem víc. Jenže aktuálně mi přijde, že by měl být tragéd spíše v pohodě a neřešit. Vždyť sezona defakto teprve končí a to by měl být čas na doléčení zranění, důkladnou hlubokou regeneraci a znovunamotivování se k „točení“ kilometrů.

 11. Lubosh napsal:

  To Albert: S tou sezonou máš samozřejmě pravdu, ale u Tragéda neměla typický průběh. Její vrchol byl na jaře (PIM), pak už tolik neběhal – pokud si dobře pamatuji. Tedy nemusí mít potřebu hluboké důkladné regenerace jako někdo, kdo běhal své maximální objemy až do října.