Trabuco není opera ;)

… tou je Nabucco od Verdiho. Měřeno optikou tohoto blogu jsou Trabuco kromě malebného regionu ve Spojených státech hlavně krosové boty od Asicsu. Koupil jsem si je společně s rezervními Kayany někde uprostřed října ve sportu Nyč v Liberci. Mimochodem, mohu jen doporučit (zevrubně o tomto sympatickém sportovním obchodu a výběru bot psal před časem Albert), loňský model krosovek Trabuco mne vyšel na opravdu rozumné peníze (už přesně nevím kolik, něco kolem dvou tisíc) a když jsem viděl Kayana za 3.300 (o tisíc méně než je obvyklé) neodolal jsem a koupil si rezervní. Na stávajících Kayanech mám už naběháno přes tisíc a logicky se chystají do svého botího důchodu a já nechtěl opakovat zkušenost z loňska, kdy se prostě na jaře Kayana nedaly sehnat…

Proč ale o Trabukách (Trabuco se skloňovat snad ani nedá, tak jsem to fiknul trochu do češtiny ;) píšu právě teď? Protože ke své lítosti musím říci, že někde uprostřed tohoto týdne skončil de facto onen úžasný a pro běhání úplně optimální podzim. Bylo tak krásné počasí, že jsme si snad i přestali uvědomovat, jak je letos příroda k běžcům štědrá. No a ve středu všechno skončilo. Naráz. Déšť, zima, sníh. Není na co si stěžovat, přijít to prostě muselo, věčně hezky být přeci nemůže. V našem běhacím lese už začíná být sníh a na Kayana to už moc není. Ty jsou vzdušné, měkké a mít nohy ve vlhku není nic moc. Takže jsem vytáhl Trabuka a jal se je postupně zkoušet.

Dojem první: Jsou to Asicsy a na noze mi skvěle sedí.
Dojem druhý: Jsou to fakt těžké botky samochodky, ale to by pro trénink snad nemělo vadit, naopak.
Dojem třetí: Nožky jsou pořád v suchu, i když se běží sněhem a mokrem.
Dojem čtvrtý: Oproti Kayanům skvěle tlumí kamínky a různé drobné nerovnosti, což lze ostatně od krosovek čekat.
Dojem pátý: Podrážka je daleko méně ohebná než u Kayan, a to může být trochu nepříjemné.

Suma sumárum, po naběhaných zhruba čtyřiceti kilometrech mohu říci, že Trabuka jsou snad dobré boty, ale zvyknout si na ně budu muset. Trochu mne z nich bolí ty části nohy, které mne u Kayan nebolely. Například dolní části lýtek směrem k achilovkám a na to si hodlám dát ale sakra pozor. Takže Trabuka zajíždím opatrně. Jinak určitě snesou srovnání s mými starými těžkotonážními New Balance 806, které na chalupě zatím čekají na mé zimní běhy ;)

6 Responses to “Trabuco není opera ;)”

 1. Lubosh napsal:

  Včera jsem Trabuka z loňské zimy hodil do popelnice… Ale to byla moje blbost: koupil jsem si je loni přliš těsné a stala se z nich spíše španělská bota:-) Zimu jsem zvládl celkem v pohodě, ale první dva týdny jsem měl od nich puchýře a otlačeniny na patách. Když jsem je v sobotu zase vzal jen na 8 km a znovu si sedřel nohy odvyklé od jara těsným botám, řekl jsem si, že letos už to nemám zapotřebí:-) Jinak souhlas, že jsou těžké a podrážka je méně ohebná, ale na přemrzlý sníh i do bláta byly OK. Včera jsem podnikl strastiplnou cestu za koupí nových krosovek. Bylo to šílené, sehnat na číslo nohy 46 v Praze skoro nemožné – tímto vyhlašuji bojkot firmě DRAPA Sport… Nakonec jsem sehnal v Giga na Čerňáku boty Adidas Venture, což není ta absolutní špička, ale to u krosovek moc nevadí. Dnes seděly parádně, proti tlačícím Trabukům příjmemná změna. A moje první běžecké boty, jejichž základní cena je menší než 3000:-)

 2. Martijan napsal:

  Nazdar bratři-atleti, vězte, že nejlepší boty do toho, co teď bude všude okolo, jsou boty orienťácký. Mají hřeby, jen tak se o křupavé ledy neprodřou a když se to doladí neoprénovou ponožkou – neznám pro závěje nic komfortnějšího. A cenově to začíná na tisícovce…

  Kouknětě třeba sem .

 3. Lubosh napsal:

  To Martijan: Dík, zajímavé. Nevěděl jsem, že orienťáci mají takové speciality:-) Ale třeba já asi nikdy, ani v zimě, nebudu běhat jenom v terénu. Každý můj běh má celkem podstatnou část po asfaltu (a aspoň tam, kde běhám, se málokdy stane, že silnice je totálně pokrytá umrzlým sněhem) a tam bych s hřeby asi narazil:-)

 4. Beet napsal:

  Já si dal v sobotu sněžnou třicítku v Kayanech. Samozřejmě jsem měl v botech mokro, ale když běžím a nohy jsou v pohybu, tak zimu celkem necítím. Vždy jsem běhal v botech celoročně a nijek to neřešil. Ale tímto spotem jsi mě trochu nahlodal, že existuje i varianta „nohy v suchu“. Díval jsem se na web Asicsu a tam píšou, že svršek je Water Resistant. Chci se tě proto zeptat. Opravdu nepromoknou a na sněhu nekloužou?

 5. aerobní tragéd napsal:

  2Beet: Svršek je skutečně water resistant, moc vody se ti tam opravdu nedostane. Příjemné teplo v botě zůstává. Boty se kloužou určitě míň než Kayana, ale že by se neklouzaly vůbec se pochopitelně říct nedá ;)