Kolik máte naběháno?

No, to se nám ale ve fóru vynořilo trošku kontroverzní téma! Je o tom, zda-li by mělo smysl zaznamenávat počet naběhaných kilometrů a tuto informaci zvěřejňovat. Podobně to dělají již cyklisté na http://www.kpo.cz . Já osobně jsem tam kilometry nikdy nezaznamenával, takže zkušenost veškerá žádná.

Proti této myšlence hovoří dva základní fakty. Nedají se porovnávat prosté počty naběhaných kilometrů za měsíc, protože počet kilometrů nevypovídá nic o kvalitě, tempu, převýšení, naběhaných úsecích apod. Navíc hrozí nebezpečí, že si někteří jednici prestižáci budou „vzájemně tahat triko“, a to bychom na tomto webu jistě nechtěli.

Na druhou stranu je taková evidence zajímavá, protože dává představu o tom, kolik ostatní běhají. Nikdy tu nepanoval v diskusích duch „já jsem lepší, kdo je víc“, tudíž osobně se přikláním k názoru, že by to mohlo být zajímavé.

Udělejme to tedy s dovolením takto: kdo máte zájem, pošlete mi mailem vždy po skončení měsíce počet naběhaných kilometrů. Já vše zpracuji do přehledné tabulky a tu na webu někde na viditelném místě uvěřejním. Vyzývám zejména ty čtenáře, kteří třeba začínají nebo běhají málo: napište své kilometry, ať společně nenecháme chrty děsit normální lidi! ;)

Uvidíme. Když nám tabulka bude hnít nebo se myšlenka neuchytí, vždy je možné to zrušit. Takže: já hlásím za listopad 155km. ;)

24 Responses to “Kolik máte naběháno?”

 1. Asistent napsal:

  Nazdárek, musím říct, že si rovněž neeviduju počet naběhaných km. Mám spíše takový týdenní sportovní rozvrh a podle něj běhám středa, sobota a neděle. Pokud to v tomhle smyslu odhadnu tak bych hlásil za listopad cca 100km. za prosinec už to bude přesnější :-) To máme za sobotu a neděli po 15 km, takže první týden 30km.

 2. papaaya napsal:

  Taky si nepisu kolik jsem toho za mesic nabehal – zkusim evidovat prosinec a v prvnich dnech roku 2006 dam vedet. Jinak si myslim, ze je tato strovnavaci tabulka uzitecna vec – na Mirka s jeho skoro 500 se tezko dostanu, ale s obycejnyma tragedama srovnavat muzu a jako motivace…proc ne. Tragede diky za starost a praci, kterou s nama mas.

 3. Jitka napsal:

  Já za listopad opravdu nikoho nevyděsím. Pouhých 98 km.

  Přesto byl pro mě listopad asi nejaktivněji prožitým měsícem za celý rok – díky horám, po nichž jsem chodila v jeho první půlce. Trochu mě to unavilo, těch 98 km jsem uběhla opravdu hodně hodně pomalu.

 4. Albert napsal:

  Já mám za listopad asi 20 km :-) A pak kdo je tady tragéd :-))

 5. aerobní tragéd napsal:

  To: Albert. Jenže já neuvěřejnil informaci, kterou jsi říkal, že máš stovku… naplavanou. ;)

 6. -W- napsal:

  Za listopad´05 hlásím 243 km naběháno :)

  -W-

 7. Raf napsal:

  Zrovna minulý týden jsem si říkal, že bych si mohl začít vést tréninkový deník. Když jsem byl ještě „mladý, perspektivní, výkonný“ :-) orienťák, kupoval jsem takový zelený sešit A5, rozdělení v něm po týdnech běh-lyže-atd. Věděl byste někdo, zda se to ještě prodává?

 8. Radek napsal:

  Faktická, tragéde, ta tabulka je teď krapet nečitelná. Nešlo by přidat i evidenci jiných aktivit, například plavčo nebo běžky, abychom pak mohli v čase porovnávat, jak se mění běhací výkonu u borců, kteří přes zimu přecházejí na jiné sporty. Díky za tvou trpělivost, možná by se našel někdo, kdyo by uměl udělat samoobslužnou tabulku s různým rovnáním podle jména, počtu kilometrů ap, abys s tím neměl tolik práce. Radek

 9. aerobní tragéd napsal:

  To: Radek. Stejnou myšlenku jsem měl taky, ale zatím na to nějak nemám kapacitu…. ;)

 10. Luděk napsal:

  S Radkovým názorem se ztotožňuji, od poloviny prosince do konce února až poloviny března jen běžkuji, jinak to u nás na severu v sudetech nejde a určitě je řada takových běžců. Dále házím v plen návrh evidovat i počet kilometrů zdolaných v závodech. Osobně jsem toho mínění, že jeden závod vydá alespoň za tři tréninky. Běžec, který se zúčastňuje závodů sice naběhá méně, ale jeho výkonnost roste rychleji.

 11. Lubosh napsal:

  To Luděk: S těmi závody bych to tak jednoznačně neviděl. Pokud jdeš závod skutečně nadoraz (a asi málokdo ho umí dát jen na půl plynu), tak to s tělem zamává, že pak se podvědomě šetří (musí šetřit) při dalších trénincích, kde by se setřit nemělo. Myslím, že ten kdo hodně často závodí, může spíše výkonnostně stagnovat, protože to narušuje jeho pravidelný trénink…

 12. Albert napsal:

  100ku naplavanou tedy rozhodně nemám. Pravda, mám naplaváno asi tak stejně co naběháno :) A k tomu nějaký lýže, vertikální až vertikálně-horizontální lokomoci a tak vůbec celkově. Jo a i něco málo na kole. Listopad holt byl velmi pestrý měsíc.

 13. STJ napsal:

  Za listopad jsem nasčítal 251,6 km běh. V podstatě jen samé dlouhé pomalé běhy.

 14. rastef napsal:

  Já hlásím za listopad naběháno skutečně tragédích 41km. Aspoň, že to trochu kompenzuju plaváním (10km).

 15. Luděk napsal:

  To Lubosh: Samozřejmě. že záleží na vyváženosti poměru tréninkových kilometrů a závodních, na celoročním tréninkovém cyklu atd. V komentáři jsem vyjádřil svůj subjektivní názor, podložený osobními zkušenostmi z běhání, kterému se věnuji jako okrajový doplněk k jinému sportu již poměrně dlouho ale málo intenzívně, a také z trenérské praxe v jiném sportu. Intenzívněji se běhání věnuji poslední dva tři roky. Během roku mám dvě období, kdy téměř „neběhám“ – leden a únor jen běžky ( 1300 km ) a červenec, srpen je pro mne moc horký a spíše jezdím na kole. Po těchto přechodných obdobích začínám s přípravnými obdobími březen,duben a září, říjen, kdy se připravuji na blok závodů v jarních měsícíh (spíše delší závody včetně PIM ) a na podzimní blok závodů ( letos spíše kratších a častěji pro získání rychlosti ). Jsem zvědav, jak se kratší závody projeví na zlepšení času na oblíbeném Bakovském půlmaratonu, kam nás ostatně Tragéd srdečně pozval. Vrátím se k tématu. V závodech se samozřejmě nešetřím a jdu nadoraz a někdy i dál, až se divím. Tělo po závodě potřebuje čas na vzpamatování, a ten je podle odborníků počítán na dny podle délky závodu takto: Doba regenerace ( dny ) = délka závodu ( km ) dělená dvěma. V době regenerace je doporučen jen lehký běh, plavání atd. Z toho vyplývá, že četnost dvou až tří závodů 5 – 10 km v jednom měsíci není škodlivá, a po regeneraci zbyde prostor i pro intenzívní trénink. Osobně dávám přednost volnějšímu tréninkovému tempu a teprve po třech volnějších bězích zařadím jeden intenzívnější intervalový trénink. Poslední otázkou zůstává, co je víc, zda-li nerušený pravidelný trénink a nebo cyklus závodů s příslušnou regenerací. Myslím,že trénink bez závodů je nuda,nuda,šeď,šeď, ale běžecké závody,to je teprve to, kvůli čemu se trénuje. Porovnání výkonnosti, setkání se známými i neznámými, okouknutí novinek, rady,atmosféra závodu… to vše je vlastně extáze návykové drogy běhání.

 16. Lubosh napsal:

  Nemyslel jsem úplně nerušený trénink, ale soustředěný trénink na maraton, který v mém přídadě představuje 90–110 km týdně – a v jeho rámci běhám kromě regenerace úseky a dva delší běhy (20–33 km). Kdybych to měl prokládat třemi závody měsíčně, tak se buď odrovnám, nebo ty zásadní tréninky budu šidit. Jinými slovy: po závodě na 10 km si nemůžu dovolit pětidenní regeneraci. V loňské 12týdenní finální přípravě na maraton jsem běžel tři závody a přišlo mi to akorát. Závody tedy beru spíše jen jako test aktuální výkonnosti. Další věc je psychologické hledisko: potřebuji být na maraton maximálně soustředěn a motivován, prostě se „pořádně“ těšit. Kdybych šel ze závodu do závodu, asi by to bylo oslabeno. Ale uznávám, že každý to má jinak, každý přisuzuje různým závodům různou prioritu, všichni máme jiné ambice atd.

 17. draver napsal:

  Pokud ještě lze, rád bych nahlásil za listopad tragédích 69km. Víc nic :-)

 18. Šarina napsal:

  Hlásím listopad 153km běh + nějaké plavčo. Dala jsem si po maratónu 14 dní bez běhu.

 19. Já bych tam (když už se to bude zveřejňovat) možná ještě připojil jeden řádek pro komentář či poznámku od každého běžce. Takové minishrnutí uplynulého měsíce. Aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu. Já jsem třeba minulý měsíc běhal jen 3 týdny, protože jsem byl nemocný. Jak se to dá poměřit s ostatními a jakou to má případně pro někoho vypovídající hodnotu?

 20. Kule napsal:

  Tak ja mam baj voko 50km. Jsou kratke dny, je hekticka doba, tak beham rychle kratke useky.

 21. forest napsal:

  2 raf: jj, prodává se ještě na závodech, ale snad možná bych ti pokud jsi orienťák doporučil tréningáč http://repreob­.hyperlink.cz/re­pre/doc/xls/td_­2006_blank.xls který používá o-repre (pri mírných modifikacích použitelný pro každého)…