Mikulášská pauzička

Tak zase trochu pauzíruju, ale nenechám si tím kazit náladu. Nevím proč, ale vždycky jsem si myslel, že sport včetně běhání vlastně posiluje imunitu, takže člověk má větší pravděpodobnost, že nechytne ty podzimní rýmy, kašle a podobná svinstva. S tou imunitou to je asi v obecné rovině pravda, ale realita je jiná. Tím jak člověk běhá, maká, tak se vlastně unavuje a tím dle mého zvyšuje pravděpodobnost, že na něj některá z výše uvedených bestií sedne. Zejména když není dost odpočinku. A to před vánoci zpravidla nebývá.. ;)

Můj případ. O víkendu jsme byli na chalupě v jizerkách a já si poctivě řekl: „žádné běžky, běhat budeš, hochu!“ A jak jsem řekl, tak učinil. V sobotu jsem dal patnáctku, ale na mě dost náročnou (přes Královku na Novou Louku a pak zpět), protože tam bylo kopců až až a navíc dost sněhu. Cesty nebyly zrovna dvakrát prohrnuté, na hodně kluzkém povrchu ležela nestejnoměrná vrstva sněhu, kam se nohy boří a docela podklouzávají. Patnáctku jsem dal statečně, ale nohy mne následně bolely docela pekelně. V neděli jsem vše završil sedmičkou na Královku a dolů, opět po stejném podkladu. Tréninková únava, k tomu po příjezdu na chalupu velká zima a mé frkající okolí má za následek jediné. Něco na mě leze. Bojuji statečně, céčko, čaj, céčko, čaj…. Bolí mne v krku a hlava, ale rýma se z toho ještě nevyklubala. Tak uvidím. Každopádně jsem po zralé úvaze vynechal dnešní ranní běh, raději se do růžova prospal a uvidím jak to půjde dále. Daleko horší je ovšem fakt, že z časových důvodů prostě nestihnu další běh dřív než v neděli. Pochopitelně už vidím, jak vidina dvěstě naběhaných kilometrů mizí v dál. Věšet se kvůli tomu ale nejdu.

Mimochodem, po těch sněžných bězích mne fakt pekelně bolí cosi u jedné holeně. Bolest je to docela velká, taková pálivá (hlavně když ráno vstanu), ale zkušenost a pocit mi tak nějak říkají, že to průšvih není… prostě jsem si asi rozdráždil a namohl něco, co není zrovna na sněhu zvyklé běhat. Uvidíme, zda-li to přejde.

12 Responses to “Mikulášská pauzička”

 1. Draver napsal:

  Já sem teď taky absolvoval několik běhů na sněhu a ledu a opět mě rozbolela kolena, která mě bolívala v mých běžeckých počátcích. Asi ten hrbolatý namrzlý terén není to pravé ořechové. U náš to bylo všechno totálně zmrzlé, takže se ani o sněhu mluvit nedalo, bylo to spíš jako běh po hrbolatém betonu. Když nám to teď roztálo, je všechno ok.

 2. Luděk napsal:

  Nazdar Tragéde, běhání po sněhu je vůbec to nejhorší co pro nohy můžeš udělat. V literatuře jsem viděl srovnávací tabulku vhodnosti povrchů a sníh na tom byl ještě hůře než-li písek a beton. Na běžeckých stránkách www. spanker.cz v rubrice „Různé rady z různých zdrojů“ najdeš také srovnávací tabullku vhodnosti povrchu k běhání. Zde je pořadí vhodnosti, či spíše nevhodnosti sněhu a betonu prohozeno. Z běhání v hlubším sněhu už jsem vyrostl, také jsem prodělal podobné šílenosti, např. na trase Česká chalupa-Bedřichov-N.louka-Kristiánov-Hrabětice-Královka-Webrovka-Č.chalupa, takže se dovedu plně vžít do toho, jak máš teď zakudrnacené nohy. Doporučení využít polohy Tvé chalupy u trasy běžecké magistrály k běhání na běžkách tu již od někoho zaznělo a já jej dvakrát podtrhuji. Pokud v zimě v Jizerkách vyrazíš běhat, dobře zvaž tvrdost podkladu. Někdy jsou asfaltové silničky, kde běháš, prohrnuté a umrzlé a pocukrované tenkou nesmekavou vrstvou sněhu, pak prosím. Naopak bořivé vrstvě sněhu se vyhni obloukem, namaž běžky a vyraž do stop! Kilometry na běžkách jsou plnohodnotnou variantou běhu a určitě přispějí k posílení i jiných, v létě zanedbávaných partií těla.

 3. Albert napsal:

  S tou imunitou je to podle mě spíš úplně obráceně. Než aby sis jí posiloval tak jí dáváš neustále nové a nové pecky a tělo si to jak známo pamatuje. Když jsem o tom mluvil s Karlosem říkal že to je normální, že vrcholáci sou prakticky pořád na hraně nemoci, protože prostě ta zátěž z tréninku je taková že imunita to nestíhá pobrat. U nás hobíků se k tomu přídá stres z práce a další věci no a je to hotový.

  Hlubší podsatu problému vidím v tom, že byl krásnej podzim a i listopad byl relativně hezkej, takže sis zvyknul točit nějaké ty kiláky. Napadne sníh, teplota spadne o 10 stupňů dolů a tady je ta chyba – točíš dál stejné, nebo i větší porce (jak nám káží pravidla o vytrvalostním tréninku) jenže k zátěži se najednou přidá ta zima, vlhko, inverze což zátěž výrazně zvedne. A to nepočítám depky z toho že je ve 4 tma. Aktuálně mám takovou teorii že je v tomhle období potřeba udržet stejnou zátěž na organizmus. Protože si venku člověk asi nezatopí (aby eliminoval problém propadu teploty), lze podle mě ubrat jen z rychlosti, či objemu tréninku. Třeba místo běhu i jen chodit aby zátěž byla nízká a kontrolovanější. Je to trochu proti tomu co jsem si myslel dosud, jenže nikdy jsem nebyl tak nemocnej jako minulou zimu kdy jsem měl právě ten pocit, že běhání při mínus pěti po kolena ve sněhu ze mě udělá Ilju Muromce nebo někoho podobného…

 4. Jitka napsal:

  „… běhání po sněhu je vůbec to nejhorší co pro nohy můžeš udělat…“ To ráda slyším, furt na ten sníh nadávám a děti se mi posmívaj… Teď jsem měla radost, že se oteplilo, jenže v lese se udály strašný věci. Ten příšernej sníh je na povrchu namoklej a klouže – to prostě nejde! Navíc v šeru či úplně potmě…

 5. Lubosh napsal:

  Běhání je samozřejmě pro imunitu (a zdraví) výborná věc, ale jen do určitě hranice. Zvláště po dlouhých bězích (20 km a víc) je tělo v takovém stresu, že hůře odolává virům a bacilům. Nemluvě o tom, kolik běžců onemocní do dvou týdnů po maratonu. Tedy po dlouhých bězích zvyšovat příjem C. Co se týče povrchů, zrádné jsou i lesní cesty v mrazu. Povrch ztvrdne a je prakticky jako asfalt. Navíc v mrazu je u všech bot snížena jejich tlumivost.

 6. Radek napsal:

  Tučňáku, to že se cítíš pořád divně, je podle mne kvůli tomu, že pravidelně běháš teprve prvním rokem. Umírněný sport a běh především urychluje očistu organismu od všeho neřádstva, které se nám usazuje po celém těle (plíce, srdce, klouby atd.), ale tato očista, která trvá měsíce, má bohužel projevy podobné jako klasické nemoci. Garantuju ti, že pokud to nebudeš přehánět s běžeckými dávkami, příští rok už bude o něčem jiném. Navíc se připojuji k těm, kteří nechápou, proč neběžkuješ, když máš takovou možnost…

 7. aerobní tragéd napsal:

  To: Radek. Nejsem Tučňák ;) Myslím že o té očistě to není, sportuju už cca 4 roky, a to i v zimě, na kole a tak… takže určitě nezačínám….

 8. STJ napsal:

  Možná to běháš moc rychle. Dříve jsi psal, jak trénuješ s různýma rychlíkama a ti mají rychlejší tréninkové tempo běhu než ty, takže pak asi běháš zbytečně rychle i sám. Zkus chvíli běhat jen „pomalý“ objem. Takže třeba tu patnáctku, ale záměrně o 10 minut pomaleji, než je tvůj normál. Na tepovku nehleď, srdce máš vytrénovaný, takže ti tiká pomalu i když tvoje klouby a šlachy melou z posledního. (mám přesně opačný problém – naběháno spoustu pomalých kilometrů bez zdravotních komplikací, výdrž se zlepšuje velmi rychle, ale tempo zatím zůstává tragické)

 9. Radek napsal:

  Tragéd: to je tak, když člověk v práci dělá kromě práce i jinou „práci“ :-) promiň, Vaše weby mají na fóru odkaz vedle sebe :-) V tvém případě bych se rovněž přikláněl k tomu, že si toho bereš hodně a tělo trochu přepínáš a ono pak vypíná samo.

 10. Beet napsal:

  S tou vhodností sněhu k běhání jste mě překvapili. Díval jsem se na spanker.cz a překvapilo mě jak je na tom sníh špatně. Moc mi není jasné proč, pokud to samozřejmě není 20cm prašanu, nebo ledová krusta. Mně se ve sněhu běhá docela dobře, i když zatížení v tréninku je citelně větší, než normálně.

  Já jsem si dal 30 km sněhem téměř před třemi týdny (když poprvé napadlo) a začalo mě bolet v krku, pak mi to sedlo na průdušky a doteď pokašlávám. O víkendu jsem si sice dal dva závody do vrchu (to bylo celkem v pohodě), ale 100% zdravý stále nejsem. V každém případě jsem se poučil a ve vánici už víc než 10–15 km nepůjdu ;-) .

 11. Martijan napsal:

  Koukám (a usmívám se pod fousy) jak všichni fňukáte. Překvapuje mě, že se nikdo toho bílýho sajrajtu nezastal a nevrhnul se do jeho velebení. Vždyť: tlumí dopady, zvýší náročnost a efektivitu tréninku (vyšší tepovky), posílí nejen odraz, ale zocelí i napuchřelý úpony atd. atd. Mějme naše vločky alespoň trochu rádi!

 12. Lubosh napsal:

  Ono je také důležité, v jaké je zrovna sního konzistenci. Když je ten sajrajt přemrzlej a uježděnej, tak asi moc dopady netlumí…:-) Ale v čerstvém sněhu se mi běhá dobře a trénink v takových podmínkách je zřejmě dost efektivní.