Běhals? Ne…

Pokud vám nadpis tohoto zápisku přijde úplně stejný jako u Tučňáka, pak se nemýlíte. A obsah zápisku by mohl být vlastně taky úplně stejný…

Nedaří se. Nemám naběháno, protože kombinace spousty práce, nějakého dalšího drobného cestování, pekelného mrazu a nedostatku běhacího terénu vykonala svoje. Leden bude stejně krizový měsíc, jako byl loňský únor.

Nemám moc kde běhat, v lese to opravdu nejde. Díky četbě Martijanova blogu jsem se už naučil (hlavně mentálně) běhat i v hlubokém sněhu. Jenže o tom to teď není. V lese leží zhruba dvacet až třicet čísel sněhu se zmrzlým prvrchem. Noha se na zlomek vteřiny na sněhu udrží, aby se pak prolomila hlouběji a nešla zas pro změnu vytáhnout zpět. Zkoušet běžet ve vyjetých kolejích taky moc nejde, protože je tam čistý a hlavně nerovný led… o kotníky.

Jenže to všechno není to hlavní. Ztratil jsem velkou část chuti k běhání a to je asi to nejhorší, na čem je třeba zapracovat. Ono se ne nadarmo říká, že všechno jde, když se chce. Mohl bych běhat třeba po asfaltových silnicích, ale to bych se teď musel tak šíleně přemáhat, že by to asi nadělalo víc škody než užitku. Běhám vlastně tak nejak udržovacím způsobem, s tréninkovým plánem to nemá společného nic. Od návratu z Izraele pár běhů vesměs méně než deset kilometrů, nic víc. To všechno má ale i svá pozitiva. Jednak už to neberu tak tragicky jako ten loňský únor, jednak se cítím fyzicky docela dobře, žádná jiná únava než mentální. Takže vlastně ono o nic nejde, to přejde ;) Snad… věřím. Na plánech na maraton to přirozeně nic nemění.

13 Responses to “Běhals? Ne…”

 1. Myslím, že onu chuť k běhání může dost snižovat pocit povinnosti, jakési závaznosti, a frustrace z neplnění tréninkového plánu. Chce to asi uchopit za opačný konec.

  Pokud se objeví skulinka času, podívat se ven, říct si, jak je tam hezky, a jak by asi bylo hezké si to proběhnout… Pak nevadí hluboký sníh, nevadí led… a zůstává jen radost z pohybu a čerstvého vzduchu. Tu Tvou přírodu (kterou jsi ukázal na fotkách) Ti do jisté míry závidím. Jen do jisté míry, protože já ji tady taky mám, když si těch asi 6 km směrem k ní doběhnu, chvíli se tam proběhnu a 6 km se vracím. Tak jako včera – vylezlo nám z toho 21 400 m…

 2. pinus napsal:

  Tragéde, nemůžu si pomoct, ale možná z toho děláš trochu moc kovbojku. Ta ztráta motivace třeba pramení z toho, že jak chceš moc naběhat šílený kilometry, tak se do toho příliš nutíš. Když jsem viděl ty tréninkové dávky, co lidi píšou (Kolik máte naběháno), tak jsem zůstal s otevřenou pusou. To vypadá jak zápisky profíků.

  Já mám za leden 89 kilometrů a jsem spokojenej. To je přece úplně jasný, že v zimě nastanou objektivní okolnosti (mráz, led, brzo tma), které zabrání optimálnímu tréninku. Prostě když ráno vstanu a vidím, že to nejde, no tak to nejde. Nic se neděje. Vždyť máš za listopad a prosinec naběháno přes tři sta! Neboj se, objemu budeš mít víc než dost.

  Daleko důležitější je získat zpátky tu chuť, protože tu budeš v průběhu jara ještě potřebovat – moje největší krize a nechutě nastávaly, když jsem se chystal na sobotní 30+ běh, když jsem věděl, že jsem se týden předtím po podobném běhu z vyčerpání skoro pozvracel (akorát že už nebylo co zvracet). Buď rád, že teď trochu odpočíváš a nabíráš tu chuť pozvolna zpátky. Takovéhle anti-běžecké počasí se k tomu setsakra hodí.

  P.S. Tohle má být vesměs pozitivní a motivační komentář. Ta počáteční kritika je tam proto, že mám chvílemi pocit, že jsi tak trochu mimo realitu rekreačních běžců ;-))

 3. pinus napsal:

  A abych nezapomněl – abych trochu snížil průměrný počet naběhaných kilometrů tragédího týmu (viz tabulka Kolik máte naběháno), chtěl bych se tam taky nechat zařadit. Je to možné? Jakým způsobem? E-mailový kontakt jsem kdyžtak vyplnil do formuláře.

 4. Lubosh napsal:

  Myslím, že chuť do běhání se vrátí s lepším počasím. Taky jsem s tím teď dva týdny bojoval, když jsem se vracel po pauze a moc to nešlo, ale už jsem snad deifinitivně zpátky. Pokud běháš jen udržovačku, není to určitě špatně. Až bude venku líp, prostě přidáš a zase to bude OK.

 5. challenger napsal:

  No taky jsem toho od 1.ledna moc nenaběhal… Když bylo dost sněhu, řekl jsem si, že vezmu běžky a vyrazím do Jizerek vynahrazovat výpadek běhu lyžováním. Tak teda minulou neděli jsem dorazil do Bedřichova – venkovní teplota byla v 9 ráno okolo –15°C. – to byl ten začátek te super studené vlny.. Počasí bylo jinak super – blue sky, white snow, paráda. Dal jsem teda asi 30km klasicky a jel domů. Jen jsem měl menší problém při placení, když jsem asi 15minut nemohl zasunout stovku do automatu na parkovišti… ruce jsem měl za tu chvilku uplně ztuhlý, ani jsem nemohl otevřít auto a pořádně se přezout. Když jsem dorazil domů, všiml jsem si, že ukazováček na levé ruce někak ztratil citlivost na dotek a trochů svědí… že by omrzlina ? Teď po týdnu je to furt stejný, dočetl jsem se, že to může být omrzlina max 1.stupně, tak jsem v klidu… No ale běhání v lese je asi lepší, při tom jsem ještě neomznul… :-)

 6. Petrous napsal:

  Vubec se netrap. Ja se svejma +/- 60km se ti nemuzu v objemech rovnat. Zase na druhou stranu plním na 110% – naplánoval jsem si totiž na leden v předtuše strašnýho marastu a celkové nechuti k pohybu střízlivých 50km a tužíž jsem přes plán :o)… a to máme ještě 2 dny do konce měsíce!

 7. SP napsal:

  čau tragéde, já si zase (oproti ostatním) trochu rejpnu :o) Dneska ráno (4:50), –11C, 20 km po silnici. Mráz a tma mi taky vadí a to ranní vstávání a přemáhání – hrůza :o))) Ale máš pravdu, všechno jde když se chce…

 8. Mira napsal:

  Tak to já jsem se letos docela pochlapil, dal jsem poprvé v životě přes 300 km za měsíc, a to ještě půjdu běhat dneska i zítra. Jak jsem již nedávno zmiňoval jinde, holt my, co pracujeme na směny, máme na běhání víc času přes den. Obdivuju všechny, kdo běhají brzo ráno nebo pozdě večer, to nevím, jestli bych zvládal.

 9. PetrS napsal:

  Ahoj Tragéde, Ty jsi mě nakopnul, když mi to neběhalo v listopadu. Snad Tě mé „veselé“ příběhy nakopnou teď. V neběhací krizi si vždy uvědomím PROČ běhám. Pro pohodu v životě. Nikoliv pro 3:30 nebo cokoliv jiného. Po třech dnech bez pohybu mi padá nálada, a to je samospouštěcí mechanizmus :)

 10. STJ napsal:

  Taky mám drobný výpadek proti plánu – musel jsem zkrátit trasy, aby mi neumrzly palce na nohách. A v teplotě pod –15 st. C neběhám. Třeba přijde v únoru oteplení a doženem to. A když ne v únoru, tak určitě v březnu.

 11. Běžící Tučňák napsal:

  čau, nedrť to přes moc. To nemá cenu. Počkejme, ono se trochu oteplí a pak už to bude zase o běhání. Počkej až začne přicházet jaro, tak ty čerstvé vůně v lese…Jaj!

  Mě ta zima dost překvapila. Neměl jsem zdání o tom, že mi to takto naruší plány, ale příští rok se budu připravovat na jiný maraton nebo jinou akci, které budou později v roce a přes ten leden/únor běhat jen tak. Přes den ty teploty docela jdou (ale to makáme) ,ale v 6 ráno je to na mě taky moc.

  tak se drž!

  T.

 12. Mirek Kostlivý napsal:

  Lepší běhat v hlubokém sněhu než na ledu. Já naběhal 60% lednových km (300km) po ledu v pomalém tempu, 4× sebou seknul, naposledy dneska. Terén je opravdu velice náročný zvláště pro toho, kdo musí běhat ve tmě. Já mám to štěstí, že si to mohu naplánovat vždycky jenom za světla a když běžím za tmy, tak je to ve Stromovce na suchém podkladu. Už se znovu opakuju, ale s přípravou na marathon můžeš začít klidně až začátkem března. Beru to dle sebe, že nejlepší výsledek v marathonu mám před dvěma roky, když jsem přes zimu nenaběhal za 3 měsíce ani km, a potom jsem to do května v pohodě dohnal. Takže nevěš hlavu a buď optimista, však to doženeš!