Konec flákání, ale… ;)

Tak tomuhle říkám krásný, ba přímo ukázkový rozpad tréninku. Ne, už se skoro neflákám, ale taky nijak zvlášť neběhám. Na horách přece jen sjezdovky nějakou sílu vezmou, běhat jsem sice byl, ale o nějakých výrazných naběhaných kilometrech nemůže být ani řeč. Něco jsem konečně taky najezdil na běžkách. Suma sumárum, chci mít hlavně radost z pohybu. Z běhání se zatím nedostavuje, ale to přijde.

Špatná zpráva je, že jsem na horách od švagra chytil rýmu, takovou tu brutální, kdy během dvou třech hodin vám napuchne hlava a během další hodiny začne téct z očí, nosu a snad i z uší… ;) Céčkem a hektolitry čaje jsem sice rýmu zvládnul dobře, ale minulý týden prostě byl ve znamení nemoci, to se nedá nic dělat. Na druhou stranu trochu díky nemoci a taky trochu díky mým momentálním nervům hubnu. Konečně ;)

Včera jsem si docela dobře v jizerkách zajezdil na běžkách, dnes jsem dal hodně sněhovou a hodně kopcovitou dvanáctku. Sice jsem měl asi díky včerejším běžkám slovy cyklistického slangu v nohách nasráno (dámy prominou, ale říká se to tak ;), ale radost z běhu tam konečně byla, alespoň trochu. Užil jsem si to, poprvé po dlouhé době.

Abych byl úplně upřímný, po takhle brutálním lednu a únoru logicky vyvstává otázka, zda-li nemám praštit se systematickou přípravou na PIM, ale zatím se nevzdávám. Nejdůležitější pro mě samého ale je, že jsem postupně přišel na to, co je skutečně nejdůležitější, a to radost z běhání…

19 Responses to “Konec flákání, ale… ;)”

 1. Keke napsal:

  Tragéde,

  do maratónu času dosť, ale nesmieš sa zbytočne stresovať. Nevzdávaj to.

  Keke

 2. pinus napsal:

  Urcite nevzdavat, rozhodnout se muzes vzdycky az tesne pred maratonem, a i kdyby ses rozhodl, ze nepujdes, tak ta priprava se na fyzicke kondici projevi – a to je to, o co v konecnem dusledku jde nejvic.

 3. Radek napsal:

  Já tomu nerozumím, jestliže jsi lyžoval, tak jsi přeci také sportoval, ne? Tak proč mluvíš o rozpadu tréninku? Kdyby ses flákal, měl zlomenou nohu nebo já nevím co, ale takhle? U tebe to bude asi hodně o zklidnění mysli a vůli a víře, že to dokážeš!!!

 4. Lubosh napsal:

  Pokud máš dojem, že jsi ztratil předmaratonský drajv, je možná lepší myšlenku PIM opustit, zkusit si raději na jaře 2–3 půmaratony a připravit se na nějaký podzimní maraton, na který bys v létě měl výrazně lepší tréninkové podmínky. A běhat na jaře prostě podle pocitu, pro dobrou náladu a nestresovat se tím, že neplníš plán.

 5. Jak říká Keke: času dost. Naběháné máš z minulého roku dost. Začne být lepší počasí a ten skvělý pocit z běhu s přicházejícím jarem určitě přijde.

  Znáš to: nestahuj kalhoty, když… ;-)

  T.

 6. Albert napsal:

  Jak jsem říkal včera, konečně :-) Sport děláme pro zábavu a tak je naprosto šílené stresovat se tím že bych měl jít běhat, protože PIM, ale nemůžu protože 2 metry sněhu za oknem. Úzkou specializaci ponechme profesionálům (připadně létu) – zima má být co možná nejpestřejší a jen pro udržení kondice.

  A když už je řeč o PIM tak je podle mě v naprosto nevhodném termínu (chápu že třeba mezinárodní termínovka atd.) tedy alespoň pro hobíka. Tím spíš bych se s ním vůbec nestresoval, našel si nějaký maraton v červnu nebo červenci a naprosto v klidu si na něj naběhal až během jara kdy je všechno trochu snadnější.

 7. Běžící Tučňák napsal:

  to Albert: naprosto souhlas s tím, že PIM je moc brzy. Leden a únor zatím byly mé nejhorší (pocitově) běhací měsíce. Příští rok chci přes zimu běhat/plavat/hýbat se opravdu jen pro radost.

  T.

 8. Luděk napsal:

  Připojuji se k těm, kteří tvrdí, že na speciální běžeckou přípravou na PIM je času dost. Důležité je dělat něco, co dlouhodobě zatěžuje tělo a podporuje vytrvalostní trénink organismu. Přes zimu stačí, pokud nechceš dát PIM pod 3:00, plavat, popojet na kole, na běžkách či vyrazit na pěší výlet, svižná chůze se velice opomíjí jako alternativní trénink běžce. Na druhou stranu. Vem si takovýho medvěda: Ten celou zimu nic nedělá, prospí ji, krásně pohubne, pak se probudí, trochu protáhne, něco pojí a jak je na jaře silný! Jinak jsem v němém úžasu a se spadlou čelistí sledoval množství kilometrů naběhaných za prosinec a leden dlouhodobými účastníky ankety a ani mne nanapadlo se se svou kilometráží vytahovat, ale jen kvůli tobě s tím vyrukuji na světlo boží: prosinec – 47 km, leden – 7 km, únor – 0 km. A že by mě to nějak stresovalo a odrazovalo od běžeckých akcí na jaře? Naopak! Už se těším na Bakovský půlmaraton, kde si chci vylepšit loňských 1:36 a ještě více na PIM s plánem pod 3:30. Čili souhrnem: Naběháno máš dost. O běhání toho víš také mnoho. Jediné v čem u tebe vidím problém je psychický blok, stres či obava z toho stoupnout si na start jakéhokoli závodu od 5 km více ať na silnici či v terénu. Tragéde, vzhůru do běžecké praxe, kterými jsou jakékoli běžecké závody!

 9. Jitka napsal:

  Tragéde, to je v pohodě, nevzdávej to, PIM zvládneš, seš dobrej!!! Začíná jaro, jdi do toho! Jitka.

 10. STJ napsal:

  Taky mi připadá, že se podvědomě obáváš maratonského startu. Takový psychický blok tě může dost rozhodit a taky to asi bude skrytý důvod tvé nechuti běhat. I když si myslím, že na to máš, uznávám že psychika je potvora a někdy dost zavazí. Souhlasím s Luďkem, že by sis co nejdřív měl dát pár kratších závodů 10–21km. (namátkou Kbelská desítka). Jak a kolikátej doběhneš není důležitý. Nejhezčí je tam ta závodní atmosféra, která tě nakopne a honí ještě za týden při tréningu. A ten letošní PIM přece nemáš povinný, klidně místo toho dej nějakej půlmaraton, nebo pětadvacítku. Maraton pak dáš na podzim, jak píše Lubosh. Jako generálku navrhuji třeba Malý svratecký maraton ve Víru na přelomu srpen/září. Je to 32 km a dá to hodně sebedůvěry pro delší tratě.

 11. Lubosh napsal:

  Tak PIM samozřejmě není pozdě. Maratony mají jarní a podzimní sezonu a PIM je na konci té jarní. Ono zase nejde moc pořádat maratony v červenci nebo srpnu – určitě ne ty masové, kde běhá spousta hobíků, pro které by to vedro bylo dost tvrdé…

 12. papaaya napsal:

  Tragede neboj, vloni jsem pripravu na PIM uplne vzorove odflakl a taky jsem to pak mezi startem a cilem prezil – pravda v case desivem, ale slo mi hlavne o dobehnuti. Mnoo, na druhou stranu – uz ted jsi maratonska legenda v ceske kotline, a je krasnee, ze mas prvni maraton stale pred sebou. :)) Tak si to muzes uzivat. Nebo ne a 14.5. na Staromaku… ? ;) p.

 13. Justína napsal:

  Tragéde, PIM je strááášne ďaleko, obavy sú zbytočné. Ľavou zadnou potrebné KM dotrénuješ.

  Tiež sa plánujem tento rok zúčastniť prvý krát na PIM, ale ako adrenalínovú a masochistickú zábavku vrámci tréningu som si stanovila odbehnuť si aj prvý ročník Bratislavského mestského maratónu 2.4.2006 keď už mi zorganizovali takéto podujatie priamo pod nosom. Tomu hovorím šibeničný termín, takže ak sa zvládnem doplaziť do ciaľa pod 5 hod po veľmi slabej na kilometre ale na počasie drsnej bežeckej príprave (sneh, ľad, veterná fujavica a teploty hlboko pod 0C) , tak PIM bude len slabý odvar vzhľadom, že moje ambicie sú odbehnúť maratón za 4 hod prinajlepšom 3:45. Hlavne neprísť v tomto chladnom počasí k zraneniu, preto sa domnievam, že ak človek behá, ma to robiť s rozumom, inak v takejto zime trpia šľachy, svaly a pod. Žiaden predčasný stres, do května času habadej :-)

 14. Jitka napsal:

  Jasně, je to v pohodě, odtěďka prostě každej víkend dvacku, v půlce dubna třicet a máš to! Nevidím v tom problém… Jitka.

 15. mIREK napsal:

  No já trénuju (jestli se to tak dá říci ;-) ) na to mrtvé moře, ale i v rámci cest do Sýrie a Libanonu jsem se nechal očkovat. Žloutenka A+B, Menigokok, Tyfus…

  Takže v lednu po první dávce žloutenky a meningokoka jsem nesměl cvičit cca 2 dny a po nich mě skolila střevní chřipka a teď v úterý jsem dostal druhou dávku Žloutenky a Tyfus a zas mě dostal tentokráte Tyfus. Včera jsem trávil den více na záchodě než za počítačem a tak jsem to zabalil a jel domů, kde jsem si lehl a když jsem se probudil točila se mi hlava… Naměřil jsem si 38.5,za celý den sem snědl večer pár piškot, za hodinu byli venku… Noc byla utrpením a vklidu jsem usnul po zvracení v šest ráno… Doktor mi řekl, že je to vedlejší účinek toho očkování na Tyfus… Takže místo nějaké aktivity ležím v posteli a snažím se číst…

  Minulí víkend jsem si dal 18km v sobotu a 15km v neděli a cítil jsem se opravdu dobře a teď zas tohle… Vždycky když začínám mít formu, tak mě něco zničí… Dnesk avečer si chci dát tah hodinu spiningu, jen na rozhýbání se a když bude zítra lépe zas vyběhnu… Teď už začíná jít do tuhého…

  Jinak jsem si koupil Mizuno Wave Creation 6, přišli mi v úterý (po tom očkování) a tak jsem už několik dní nadrženej je vyzkoušet a ne a ne se k tomu dostat… :-(