Rege?

Jak jsem psal, tak zase trochu běhám a pomalu nasávám dostatečnou vášeň pro to, abych zaběhl na podzim konečně maraton. Milé překvapení je, že jsem se ke svému podivu zrychlil (opakuji, dá-li se o zrychlení z „chůze“ na „rychlejší chůzi“ mluvit ;) Dříve nebylo vyjímkou, že jsem se vlekl dost přes šest minut (třeba i šest a půl minuty, když to nesedlo), teď běhám 5:50 jako tempo, kdy mi běh nesedne a mám pocit, že se vleču (například udělám dietní chybu, což přirozenou řečí znamená přežeru se jako prase a pak logicky nemůžu běžet). Přirozené tréninkové tempo se ustálilo kolem 5:30 a pokud běžím se střídavým tempem, pak kilometry pod pět minut nejsou vyjímkou. To mě těší.

Co mě těší výrazně méně je fakt, že jsou dny, kdy mi to běží úplně samo, mám radost z pohybu, nohy jsou v pohodě, rychlejší běh bolí, ale jaksi radostně bolí. No a pak jsou dny, kdy mi to ale vůbec neběží, mrcasím se po lese zmíněným tempem kolem šesti minut, ufuněný s pocitem těžkých nohou, těžkého těla, a snad i těžkého nabobtnalého mozku :). Prostě to nejde. Problém je v tom, že se zatím nedá moc dobře vysledovat, jak to udělat, aby to běželo. Dny kdy to běhá nebo naopak neběhá se střídají naprosto náhodně a já nevím proč.

Člověk by řekl špatná regenerace. Houbeles. Jen tím to není. Je den (jako dnes), kdy jdu běhat po dvou dnech aerobního klidu a šup, je to i tak trága. Běhání je oproti kolu v tomhle daleko zákeřnější. Pokud člověk není před vyjížďkou na kole vyslověně unavený, nějak to rozjede. Pokud nesedne běhání, je to (alespoň pro mě) očistec a většinou to nerozběhnu ani náhodou.

Zkusil jsem se zamyslet nad faktory, které ovlivňují to, zda-li si jde člověk zaběhat a je v laufu, nebo naopak v něčem úplně odlišném.

Jídlo. Jídlem se teď zabývat nebudu, protože už mám v hlavě třetí díl filipiky proti žrádlu, ale je fakt, že pokud se přežírám (a to třeba i dost hodin před během), má to naprosto devastující účinky na kvalitu běhu.

Pitný režim. Pokud si nedávám pozor na dostatek tekutin, nedělá mi to dobře. Navíc regenerace je prokazatelně o mnoho horší. Vypozoroval jsem sám na sobě, že se to nedá dohnat tím, že se člověk přepije a myslí si, že dohnal vodní deficit. Chce to pít málo, ale pořád. Tady je na místě přísloví, že hlad je převlečená žízeň, ale to se mi zatím bohužel ani náhodou nedaří naplňovat.

Protahování, potažmo masáže. Běhání je daleko citlivější na péči o svaly než kolo. Protahování a obecně péči o svaly flákám a nedělá mi to dobře… ach ta lenost. Tady si nejsem jist, zda-li je to tak klíčová věc, ovlivňující lauf/nelauf, ale podezření tady je.

Auto. Cestování autem není ok. Jen do práce najedu 150km denně a nemá to na běhání ani náhodou dobrý vliv. Bohužel, do Prahy se kvůli tomu stěhovat nebudu, stačí mi zkušenost z těch pár běhů v Praze, abych měl zaručenou depku :)

Práce, životní rytmus. Tak tady si jsem jist. Čím víc jsem hrnoucí v práci, tím hůř pro běhání. I když pracovní vyšťavení nemá fyzickou, ale hlavně duševní podstatu, nedělá mi dobře. Paradoxně se často stane, že přetáhnu závit až tolik, že ani pomalým během v lese si duševně neodpočinu. Chce to prostě jeden dva dny klidu.

Spánek. Na spánek mám taky podezření. Jednou mě Jitka zcela oprávněně plísnila, že vysedávám ještě po půlnoci na netu… Měla pravdu, sám na sobě pozoruji, jak přes normální pracovní týden spánkový deficit roste a pak člověk dospává o víkendu… ach ta civilizace… a běhání trpí. Na poslední dva body je ideální třeba jarní Malorka na kole, ta s denním rytmem dělá divy, ale k tomu se snad ještě vrátím…

Tolik k faktorům ovlivňujícím kvalitu běhu, které mě napadly. Jaké máte zkušenosti vy? Doufám že mě nenapíšete, že vám to běhá báječně za každých okolností :) Díky za názory! Btw, Tučňáka z těchto úvah vyřazuji, protože to není človek, ale šťastný běhací robotek :D

11 Responses to “Rege?”

 1. Bezici Tucnak napsal:

  Já ti dám robotka! :-))))))))))

  Za trest ti sem nenapíšu, že mě běhání (a sledování okolí) ohromně baví a odpočinu si u něj. Zvlášť, když se běhá ve skupince. Viz. naše současné páteční výběhy s kamarády a kamarádkami na JM.

  T.

 2. papaaya napsal:

  cha chaaa, jak jsem procital jednotlive body, hned jsem srovnaval – nejbolestnejsi je ten spankovy. To na sobe citim s tydenni periodou uplne stejne jako Ty – a jak krasne se spi o vikendu po obede… :))) Dulezite je, ze zas behas. A co se dny ;kdy to nejde' ? Zkus stridat trasy, kdyz se ti moc nechce behat, vyraz na tu rovinatou, ne moc dlouhou s moznosti prodlouzeni/zkra­ceni behu. A kdyz to jde, tak dat neco pestrejsiho. Proste nelamat to (zatim :) ) pres koleno a spis behat na pohodu. A jak se mi beha? No krasne a obzvlast me bavi patecni behani v Milicaku s tragedama (viz vyse u Tucnaka:) ). Mam z Tebe radost, ze jsi na behani nezanevrel. Do podzima daleko…verim Ti. p.

 3. Mirek Kostlivý napsal:

  Milane, už jsi vlastně všechno napsal. Já bych vypíchl přednostně: 1/ běhat za každých okolnost aspoň ob den, kdy jako omluva pro neběhání se bere pouze těžká nemoc, pracovní povinnosti za které hrozí vyhození z práce ap. 2/ zásadně před během nejíst ani kdyby jsi naposledy jedl před mnoha hodinama, aspoň se tělo vytrénuje na nedostatek sacharidů při marathonu 3/ po doběhu dlouho pít v malých dávkách různé výživné nápoje (ionty, juice ap.), a teprve potom se vrhnout na jídlo (těstoviny, rýže, brambory), kdy maso bych si nechal na dny, kdy mám volno, tráví se 24 hodiny! Jinak pokroky děláš, a to že to někdy neběhá tak dobře, je naprosto normální, a má to každý.

 4. STJ napsal:

  Co se týká té únavy – zkus si určit které dny máš intenzívní tréning (a to i např. spinning), které dny lehký tréning a které dny úplný veget – podle O. Vojtěchovského tzv. totální krovky :). Podle mé zkušenosti delší jednotvárná šňůra „intenzívních“ dnů, nebo i dnů úplně bez tréningu vždy spolehlivě vyvolá vlnu únavy. Chce to asi nakombinovat podle svých potřeb. Lehké kratší výklusy jsou univerzání a právě s nimi se dají krásně přerušovat série intenzívních, nebo odpočinkových dní.

 5. petrp napsal:

  Tragéde, podle mě odpovědi na většinu věcí, kterým se tak divíš, dávno znáš a hraješ to na nás. Tak schválně:

  • že běh jednou jde a jednou nejde to je naprosto normální. Tomu se snad ani nelze po 2 letech běhání divit.
  • běh dokonce někdy i bolí a když se chce člověk zlepšovat, tak asi i bolet musí, tomu se prostě nelze vyhnout. Tělo si postupně na zvýšenou zátěž zvykne a bolet přestane.
  • jídlo, pitný režim, to není třeba rozebírat, to je jasný; spánkový deficit se dá překonat, když to jinak nejde a s protahováním to není třeba nějak přehánět, pokud necítíš, že bys měl výrazně zkrácené svaly

  Aby si tělo rychle zvyklo, je dobře běhat často, nejlépe 6× týdně aspoň půl hodiny lehce. Když se ti hodně nechce nebo se cítíš unavený, je dobré použít 15-minutové pravidlo: půjdu běhat jen na 15 minut a když se mi tu únavu nebo lenost nepodaří rozběhat, tak toho nechám.

  Když máš 2–3 hodiny před během hlad k nevydržení (nebo i hodinu před během), kup si k tomuhle účelu sportovní gely (Carbosnack, Endurosnack nebo jak se všechny jmenují), jeden si dej a dobře ho zapij. Hlad zažene a při běhu nezpůsobuje problémy.

  Držím ti palce a pokud to s maratonem na podzim myslíš vážně, přestaň se tak přehnaně šetřit.

 6. dochtor napsal:

  ,
  jsa starší tak o dvacet , přesto se mohu pod tvé řádky stoprocentně podepsat .něco vím o fyziologii , anatomii výživě atd.Není mě to však nic platné. jsou dny, kdy dám km za 5 , ale spíše a častěji se nemohu rozdýchat ani při 6 min .deficit spánku,přežírání ,pitný režim ,regenerace,to všechno sedí.nemohu podřídit vše běhání , proto k TT

 7. Lenka napsal:

  to,ze to jednou beha a nekdy to proste nerozdychas je uplne normalni.znam to z dob,kdy jsem jeste vrcholove plavala.bylo to to samy.uz pri prvnim tempu vis,ze to proste dneska nepujde a ver mi ze na zavodech je to k po… .pak uz zalezi jen na tobe,jak se k tomu postavis. sem tam jsem si byla zabehat s Dochtorem a jak uz napsal,diky sve praci nemuzeme podridit vse behani,vcetne jidla,spanku a pitneho rezimu…me se do toho jeste vmezeruji moje tri deti.ale diky nim je doma dostatek bananu,a ty se mi osvedcily,kdyz uz nestiham jist,tak – maximalne pul hodky pred behem jeden dva banany a jsem relativne v poho.protoze s hladem se mi spatne beha a ztracim „motivaci“.horsi je to s pitim.to fakt nenahradis jakymsi prepitim se.me pravidelne bolivala hlava.

 8. pinus napsal:

  Panove, klobouk dolu pred podporou Tragediho tymu na dnesnim PIM! Ty napisy na silnici byly proste VSUDE!

  A jeste bych se rad zeptal na jednu vec – na pulce jsem chvili bezel vedle nebo tesne za jednim clenem Tragediho tymu – byli jsme tam zhruba za 1:38. Takovy mensi bezec s cepickou. To byl kdo? Na 30 km mi definitivne utekl, mohl dokoncit tak kolem 3:17. Kdo to byl? Gratuluju mu ke skvelemu casu!

 9. Tosk napsal:

  Pánové a dámy, o skvělé prezentaci TT na letošním PIMu se zmiňují téměř všichni, oprávněně :-). Co ale naše weby? Neuvažujete o nějaké pěkné ikonce s logem TT, resp. behej.com? Např. s textem „Jsem Tragéd a jsem na to hrdý!“ ap.? Tosk

 10. Ofelie napsal:

  Ahoj Tragéde, všechno, co píšeš, bych podepsala, zejména spánek a pití. Pracuju občas dlouho do noci a vím, jak to dokáže tělo rozházet. a dopíjet celodenní deficit tekutin v poslední půlhodině před během se mi už taky párkrát vymstilo. Na kole to nevadí, tam chybí otřesy a taky je celkové úsilí (podle TF) menší. Myslím si, že nemá cenu to lámat přes koleno a radši nedodržet plán, a jít třeba na kolo, nebo plavat, než za každou cenu běhat. Of.

 11. Bezici Tucnak napsal:

  to Tosk: je to dobrý nápad! Máme připravený malý buttonek na behej.com. Kdo bude chtít, mohu mu ho poslat. Ozvěte se na mail.

  „oficiální“ banýrek pro TT neexistuje. Pokud by chtěl někdo tvořit, má prostor. Domluvte se s Tragedem. Ahoj

  T.