Madonna Inc.

Přiznám se, že na Madonnu by mě skutečně jít nenapadlo. Její muzika se v mých sluchátkách se vyskytuje opravdu zřídka, ne-li nikdy. Na druhou stranu se ale přiznám, že jsem měl radost, když mě nečekaně na Madonnu pozval můj kamarád a současně byznys pátn' Dan.

Vzhledem k mému názoru na Madonninu hudbu jsem určitě nečekal úžasný koncert typu březnového Chrise Rea, čekal jsem podívanou. A když Madonna sjela od stropu Sazka arény na impozantní pódium v diskotékové kouli, začal jsem tušit, že zklamán nebudu. A taky že nebyl. Hodně dobré aranžmá, výborná světla a videoprojekce, trošku zkratkovitá symbolika, skvělá choreografie, showmanka Madonna, prostě pastva pro oči. Ano, Madonna jistě nemá ten správný hlasový fond, ale to přece v popu vůbec nevadí. (Mimochodem, když se bavíme o hlasovém fondu, určitě si poslechněte nové album Christiny Aguileiry Back To Basics, nelekněte se toho jména a určitě si to užijete.)

Madonna je tradičně provokativní, používá do jisté míry zkratkovitá sdělení a já nevím co ještě. Na druhou stranu opravdu nechápu poněkud přecitlivělé prohlášení kardinála Vlka o urážce věřících, kupčení z křesťanskými symboly a podobně. Snažil jsem se urazit po celou dobu show a nedařilo se mi to, naopak myslím, že Madonna spíš křesťanské symboly propaguje a já sdílím její názor, že skutečný Ježíš Kristus by s tím až takový problém neměl. Ano, promítané obrovské číslo symbolizující počet nemocných dětí AIDS je zkratka, adresy webovských stránek příslušných nadací už za prostou zkratku označit nelze. A tak podobně.

Madonnina hudba skutečně není moje oblíbená. Ale mám respekt k její pracovitosti, smyslu pro detail, dotahování věcí k téměř až dokonalosti. Prostě v prvé řadě vynikající byznysmenka a profesionálka schopná vytvořit produkt, který baví spoustu lidí a možná jim – byť v módní zkratce – cosi sdělí. Jsem s tím v pohodě ale současně chápu, že každému to nevoní. (Napadá mě jistá analogie s Lance Armstrongem, ale to už je jiná kapitola ;) Nicméně některé recenze, jako je například ta dnešní na iDnes, to jsou texty z oblíbeného českého nekonečného seriálu „jen si tak trochu jedovatě plivnout“ a vypovídají spíš a klinickém stavu duše autora než o předmětu recenze ;)

Z Madonny jsem přijel fakt pozdě (nechápu, proč ta potvora záměrně začíná hodinu po oficiálním začátku) a měl strach, že ráno nevstanu kvůli běhání. Nakonec ale úžasné počasí v podobě zvolna začínajícího podzimu vykonalo své a já si to ranní běhání fakt užil… a hádejte co jsem měl ve sluchátkách! :)

5 Responses to “Madonna Inc.”

 1. Mirek Kostlivý napsal:

  Milane, máš pravdu, ten komentář píše člověk, co jí nesnáší. Kritik má být nad věcí. Já bych na ní nešel ani zadarmo, ale i kdybych na ní šel, určitě bych psát jakokoukoliv kritiku jako zaujatý člověk odmítl. A kdybych kritizoval, tak ne takhle žlučovitě. Ten člověk (už jsem se lekl, že je to Petr Váša ze skupiny z Kopce, ale je to nějaký Ondřej Váša) si tam asi léčil své komplexy. Hold každý kritik není jako Jan Rejžek, jehož komentáře mají aspoň nějakou úroveň. Tohle byla bída. Jinak ať ti to běhá a na ten listopad si 100% připravený.

 2. aerobní tragéd napsal:

  Tomu rozumím, btw např. http://www.mu­siczone.cz/re­portaz-1162/madonna-confessions-tour-praha-sazka-arena-6-zari-2006 tohle je o poznání objektivnější ;)

 3. Lubosh napsal:

  No, já bych ty dva texty nesrovnával. To první je pokus o subjektivní recenzi, ani ne tak koncertu, jako spíše fenoménu Madonna. To druhé je poněkud grafomanská reportáž, kde autor píše, jaké písničky postupně zazpívala, co při tom měla na sobě a jaká svítila světla:-)

 4. Mirek Kostlivý napsal:

  Ale jo, to je v pořádku. Ačkoliv nechápu, proč se autor snaží od Madonny distancovat, když je její znalec a pravděpodobně i obdivovatel. Povídačky o tom, jak šel na koncert vlastně náhodou, mě udivuje. Kritik by se neměl stydět za to, že se mu líbí i nějaký ten kýč. Aspoň v mých očích neklesne. To jsem zvědav, co na ten koncert řekne přední rockový kritik Vojtěch Lindauer, který se taky chlubil, že na to z povinnosti rockového publicisty musí jít.

 5. ironman napsal:

  Na Madonnu se podle mě nedá jít náhodou….