Definice pojmu aerobní tragéd

Na tomto webu se často pracuje s pojmem aerobní tragéd. Ať vzpomínám, jak vzpomínám, už asi nikdy nepřijdu na to, kdy jsem tento termín použil poprvé. Ale alespoň vím, kdy jsem tento pojem poprvé zevrubně definoval. Bylo to v úplně prvním zápisku Maratonského deníku aerobního tragéda. Abyste nemuseli číst celý zápisek, zde je samotná definice:

  • Aerobní tragéd nemá vlohy k vytrvalostním sportům a ani ve škole mu něšly, ba co víc, přímo je nenáviděl.
  • Aerobní tragéd až do svého počínajícího středního věku (řekněme alespoň do třiceti) nic nedělal a mohl si v klidu válet šunky.
  • Aerobní tragéd pak znervózněl a začal pěstovat sport, ale nejde mu to tak, jako jeho vrstevníkům, kteří prošli podobným vývojem s tou vyjímkou, že v mládí buď pěstovali aktivně nebo vrcholově nějaký sport a až poté si začli válet šunky, případně mají jednoduše vlohy a jdou jim vytrvalostní sporty dobře ledva začnou trénovat, i když jim táhne na čtyřicet nebo i více.
  • Pozor. Aerobní tragéd nemá vlohy k vytrvalostním sportům, tudíž to klidně může (ale i nemusí) být přírodňák sprinter, vrhač, šachista, lukostřelec, či jiný sportovec. Jak je známo, dynamické a vytrvalostní vlohy nejdou zrovna ruku v ruce… a s přibývajícím věkem jsou vlohy k dynamickým sportům dobré akorát k tomu, aby si človek něco urval ;)

    Přirozeně, definice aerobního tragéda není dogmatická a je upravitelná zcela individuálně a podle libosti ;)